Βοηθήστε τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και όχι μόνο.

Οι εκπαιδευτικοί πολλές φορές όταν έρχονται αντιμέτωποι με μαθητές που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στις μαθησιακές δραστηριότητες αναρωτιούνται πώς μπορούν να τους βοηθήσουν.

Παρακάτω θα βρείτε τρόπους που μπορείτε να τους χρησιμοποιήσετε σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες:

• Αφήνετε μικρά χρονικά διαλείμματα μεταξύ των εργασιών.
  • Μην βάζετε μεγάλο όγκο εργασιών για το σπίτι, μειώστε την ποσότητα σε σύγκριση με τους υπόλοιπους.
  • Δώστε περισσότερο χρόνο όταν πρόκειται για τεστ, διαγώνισμα ή κάποια εργασία.
  • Υπενθυμίστε να ελέγχουν τις εργασίες αφού τις ολοκληρώσουν.
  • Βοηθήστε τα παιδιά να οργανώσουν σωστά τα τετράδια, τα ντοσιέ, τις εργασίες, τα φυλλάδια.
  • Όταν διορθώνετε τα γραπτά τους μην σημειώνετε τις λανθασμένες απαντήσεις αλλά τις σωστές.
  • Δώστε στα παιδιά να καταλάβουν τα λάθη τους, πού και γιατί.
  • Εάν δυσκολεύονται στις αριθμητικές πράξεις επιτρέψτε τους να χρησιμοποιήσουν υπολογιστικές μηχανές.
  • Να επιτρέπεται η χρήση του Η/Υ ειδικά όταν δυσκολεύονται στη γραφή και την ορθογραφία.
  • Χρησιμοποιήστε χαρτί με τετραγωνάκια για τις μαθηματικές ασκήσεις, όπου σε κάθε τετραγωνάκι αντιστοιχεί ένας αριθμός.