Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης Κιλκίς.

Στις 15 Δεκεμβρίου 2010 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη όλων των τάξεων του σχολείου μας στο  Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Αξιούπολης του Ν. Κιλκίς. Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/τριες με τους αντίστοιχους εκπαιδευτικούς των τμημάτων. Σκοπός της επίσκεψης αυτής ήταν η ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης και σκέψης των μαθητών. Κατά την επίσκεψη τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες με σκοπό να μελετήσουν (με βάση τα στοιχεία που τους δίνονταν) τη ζωή και τις συνήθειες κάποιων ζώων. Στη συνέχεια ετοίμασαν τα φύλλα εργασίας και απάντησαν σε σχετικές ερωτήσεις. Ακολούθησε προβολή εκπαιδευτικής ταινίας με θέμα τα ζώα του πλανήτη του απειλούνται με εξαφάνιση ενώ οι μαθητές…Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης Κιλκίς.

Καθαρά Δευτέρα

Καθαρά Δευτέρα (Έθιμα Αποκριάς) Η Καθαρά Δευτέρα είναι το τέλος των Απόκρεω και η πρώτη μέρα της Σαρακοστής. Η λέξη Καθαρή εκκλησιαστικά σημαίνει το ξεκίνημα της κάθαρσης των Χριστιανών που αρχίζει με νηστεία. Από την Καθαρά Δευτέρα ξεκινάει η νηστεία της Μεγάλης Τεσσαρακοστής. Απαραίτητα στοιχεία της αποκριάς θεωρούνται τα κούλουμα και ο χαρταετός. Ο εορτασμός του καρναβαλιού κλείνει με τα κούλουμα και το πέταγμα του χαρταετού. Με τον όρο κούλουμα, εννοούμε τη μαζική έξοδο του κόσμου στην ύπαιθρο και τον εορτασμό της Καθαράς Δευτέρας έξω στην φύση. Τα κούλουμα είναι γνωστά και σαν κούλουμπα, κούμουλες, κουμουλάθες ή κούμουλα. Είναι ένα…Συνέχεια ανάγνωσης Καθαρά Δευτέρα

Παραγωγή γραπτού λόγου: Η ΧΑΜΕΝΗ ΧΑΛΙΚΙΑ

Η Χαλικία ήταν ένα νησί πολύ μεγάλο και πάρα πολύ όμορφο. Είναι γνωστό από πάρα πολύ παλιά. Το 1.233 π.Χ. βασιλιάς της ήταν ο Χαλικίας, ο οποίος έκανε σπουδαία έργα, όπως επιβλητικά κτήρια, μεγαλοπρεπείς ναούς, βασιλικά μέγαρα, λιμάνια και ναυπηγεία όπου ανέδειξαν τον πολιτισμό της Χαλικίας. Ύστερα από έναν τεράστιο σεισμό το νησί εξαφανίστηκε στην θάλασσα και κανείς δεν το ξαναείδε από τότε. Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι υπήρξε κάποτε επειδή χωρίστηκε σε μικρότερα νησάκια που υπάρχουν μέχρι και σήμερα. Μαρία Α. Μαθήτρια Ε΄Τάξης.