Η εποχή των Δεινοσαύρων

Την Παρασκευή 1 Ιουνίου οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού πραγματοποίησαν την τελευταία εκδρομή τους για αυτή την σχολική χρονιά.

Επισκεφτήκαμε το Πολιτιστικό Πάρκο στην Κερατέα. Από την μεγάλη ποικιλία θεματικών που προσφέρει το Πάρκο παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Εποχή των Δεινοσαύρων».

Τα παιδιά παρατήρησαν από πολύ κοντά τα χαρακτηριστικά των δεινοσαύρων και με τη βοήθεια των οδηγών μελέτησαν τις διαφορές μεταξύ σαρκοφάγων και φυτοφάγων. Έμαθαν πολλές από τις συνήθειες τους, διατροφικές, αναπαραγωγικές και κοινωνικές ενώ στο τέλος συμμετείχαν και τα ίδια σε μια ανασκαφή! Οι μαθητές με τα κατάλληλα εργαλεία έσκαψαν στην άμμο με σκοπό να μαζέψουν όσα περισσότερα κόκαλα δεινοσαύρων μπορούν!

Πριν αποχαιρετίσουμε τους δεινόσαυρους κάναμε μια βόλτα με το τρενάκι για να δούμε πολύ σύντομα όλες τις θεματικές ενότητες του Πάρκου. Ίσως και να πήραμε μια ιδέα για την επόμενη επίσκεψή μας!

Όπως σε όλες μας τις δράσεις, έτσι και εδώ έγινε παράλληλη διερμηνεία στην Ε.Ν.Γ.