Χορηγίες

274159124 7113574032046387 2547389581704207844 n

Ο Όμιλος ΙΑΣΩ, στο πλαίσιο του προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης «δίπλα σας», φρόντισε για την κάλυψη των βασικών αναγκών των παιδιών και εκπαιδευτικών, προσφέροντας 200 μάσκες προστασίας FFP2NR, 20 αντισηπτικά χεριών, ένα θερμόμετρο μετώπου και είδη για το φαρμακείο μας, εξασφαλίζοντας πως οι μαθητές του σχολείου μας θα συνεχίσουν με ασφάλεια και χαμόγελα τα μαθήματα και τις καθημερινές τους δραστηριότητες.

Στη φωτογραφία από αριστερά οι κ.κ. Ζαχαρίας Μπουτσικάκης, Υπεύθυνος Αγορών, Διεύθυνση Προμηθειών Ομίλου ΙΑΣΩ, Θεόδωρος Ρίκκου, Διευθυντής Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κωφών / Βαρήκοων Λυκόβρυσης – Πεύκης, Νάνσυ Χριστοπούλου, Head of CSR & Communication of the Group, Marketing IASO Children’s Hospital.

Lumino Hellas

Ευχαριστούμε θερμά την Εταιρία, Lumino Hellas, για την δωρεά απορρυπαντικών και καθαριστικών χώρου για το Σχολείο μας. Κάθε άλλο παρά ποτέ, η συμβολή της εταιρίας, αποτέλεσε βοήθεια μεγίστης σημασίας για τους μαθητές και το προσωπικό του σχολείου, εν μέσω της πανδημίας. Χάρη στην προσφορά της, καταφέρνουμε να κρατάμε κατά το μέγιστο δυνατό, τον χώρο του σχολείου μας καθαρό, χωρίς να μας περιορίζουν οικονομικοί παράγοντες που επιβάλλουν την  μειωμένη χρήση των απορρυπαντικών!

Ευχαριστούμε που η προσφορά σας μας κρατάει όλους μας ασφαλείς!

Vermantia Productions A.E.

Η εταιρεία VERMANTIA PRODUCTIONS A.E., Εταιρία Παραγωγής Κινηματογράφου και Τηλεόρασης με έδρα της την Πεύκη παρείχε στο σχολείο δύο καινούργιες βιβλιοθήκες, οι οποίες χρησιμοποιήθηκαν για την καλύτερη οργάνωση και ταξινόμηση του παιδαγωγικού υλικού και της σχολικής βιβλιοθήκης που μέχρι σήμερα το σχολείο προσπαθεί να λειτουργήσει με πενιχρά μέσα.

Ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία VERMANTIA PRODUCTIONS A.E., για την παροχή της, η οποία συνέβαλε στην ουσιαστική αναβάθμιση του περιβάλλοντα χώρου του σχολείου μας.

Η προσφορά αυτή συνετέλεσε στην καθημερινή προσπάθεια που καταβάλουμε για αναβάθμιση και προαγωγή της εκπαίδευσης των κωφών και βαρήκοων μαθητών μας, αναδεικνύοντας την έννοια της συμβολής και δημιουργώντας συνθήκες αισιοδοξίας για τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις οικογένειές τους.

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία και ευχόμαστε καλή χρονιά και κάθε επιτυχία.

vermantia productions 02 768x576

12θέσιο Δημοτικό Σχολείο ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Το 12θέσιο Δημοτικό Σχολείο ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ προσέφερε στο σχολείο τρεις δωροεπιταγές αξίας 300 Ευρώ για αγορά γραφικής ύλης. Το ποσό αυτό πρόκειται να διατεθεί για αγορά υλικών με στόχο την ανάπτυξη και χρήση έντυπου εποπτικού υλικού, το οποίο είναι ιδιαίτερα αναγκαίο για του μαθητές του σχολείου μας, λόγω της οπτικής λειτουργίας τους και της αναγκαιότητας πρόσληψης πληροφοριών μέσω του οπτικού καναλιού. Ευχαριστούμε θερμά την ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, για τη συνεργασία και τη φροντίδα που επιδεικνύει για το σχολείο μας. Η προσφορά αυτή συντελεί στην καθημερινή προσπάθεια που καταβάλουμε για αναβάθμιση και προαγωγή της εκπαίδευσης των κωφών και βαρήκοων μαθητών μας, και πέρα από την ύψιστη πρακτική σημασία που έχει για τη λειτουργία της σχολικής μονάδας, έχει ένα ιδιαίτερο συμβολικό χαρακτήρα αλληλεγγύης, ικανό να μας τροφοδοτήσει με ελπίδα για το μέλλον.

Ίδρυμα Πριγκίπισσας Αικατερίνης Σερβίας Lifeline

Στα πλαίσια της ανάπτυξης σωματικών δεξιοτήτων και αθλητισμού προκειμένου να είναι αποτελεσματική η εκπαιδευτική διαδικασία για τους μαθητές μας, εδώ και αρκετά χρόνια προσπαθούμε να δημιουργήσουμε έναν αξιοπρεπή χώρο άθλησης.

Συγκεκριμένα στην αίθουσα, που τα τελευταία πέντε χρόνια έχουμε μετατρέψει σε χώρο γυμναστηρίου, το Ίδρυμα Πριγκίπισσας Αικατερίνης Σερβίας Lifeline, προχώρησε στην επιχορήγηση αγοράς υλικών και κατασκευής ξύλινου πατώματος, κόστους περίπου 1500 Ευρώ. Η εικόνα του μικρού κλειστού γυμναστηρίου του σχολείου μας άλλαξε κυριολεκτικά. Η κατασκευή ολοκληρώθηκε στις 09 Νοεμβρίου 2015, συμβάλλοντας στη δημιουργία ενός χώρου γύμνασης υψηλών προδιαγραφών.

Το ξύλινο πάτωμα αποτελεί καθοριστικό τεχνικό βοήθημα ενίσχυσης του ήχου, παίζοντας σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση των κωφών και βαρήκοων μαθητών, διευκολύνοντας την αντίληψη και την πρόσληψη των ηχητικών πληροφοριών, και κυρίως του ρυθμού -εκπαίδευση σε χορούς- και ανάπτυξη της αίσθησης του εσωτερικού ρυθμού.

Ο εξωραϊσμός του χώρου υπήρξε εξαιρετικός. Μικροί μαθητές, δάσκαλοι και γονείς εγκαινίασαν το χώρο στην πρώτη συνάντηση γονέων που πραγματοποιήθηκε στις 11.11.2015.

Ευχαριστούμε το Ίδρυμα Πριγκίπισσας Αικατερίνης Σερβίας Lifeline, για αυτή τη δυνατότητα που προσέφερε στους μικρούς μαθητές μας αναβαθμίζοντας ποιοτικά και ουσιαστικά τον περιβάλλοντα χώρο τους.

xorigies 009 xorigies 008 xorigies 007 xorigies 006 xorigies 005xorigies 004xorigies 003 xorigies 002 xorigies 001