Συνάντηση με ψυχίατρο, ειδικό σε θέματα κώφωσης – Α. Καρακώστα

2 Nov 2015 Σχολ. έτος 2015 – 2016

Τη Δευτέρα 2.11.2015, στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών & Βαρηκόων Λυκόβρυσης-Πεύκης πραγματοποιήθηκε η πρώτη για το σχολικό έτος 2015 2016 συνάντηση του προσωπικού του σχολείου μας με τον ψυχίατρο, ειδικό σε θέματα κώφωσης κ. Αλέξη Καρακώστα.

Στόχος των συναντήσεων αποτελεί η ενδυνάμωση των μελών του συλλόγου διδασκόντων, η βελτίωση της επικοινωνίας και η καλλιέργεια δημοκρατικού πνεύματος μεταξύ κωφών και ακουόντων.

Ο Αλέξης Καρακώστας είναι συντονιστής της μονάδας περίθαλψης κωφών του νοσοκομείου Πιτιέ-Σαλπετριέρ στο Παρίσι, η πρώτη μιάς σειράς 16 δημοσίων μονάδων που ιδρύθηκαν και λειτουργούν στη Γαλλία για τη βελτίωση της πρόσβασης στην περίθαλψη και την υγεία των κωφών που επικοινωνούν με νοηματική γλώσσα.

Ο σύλλογος διδασκόντων από την προηγούμενη χρονιά έχει αναπτύξει μια τακτική σχέση συνεργασίας οργανώνοντας έως το τέλος του σχολικού έτους 3 έως 5 συναντήσεις δια ζώσης ή διαδικτυακές με την εποπτεία και υποστήριξη του Αλέξη Καρακώστα στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των μελών του προσωπικού του σχολείου.

Η δραστηριότητα αυτή του συλλόγου εντάσσεται στα πλαίσια μιας ευρύτερης διαδικτύωσης με τοπικούς παράγοντες, επαγγελματίες και μη, που σκοπός της είναι η καλύτερη κοινωνική ένταξη των κωφών και η ισότητα των δικαιωμάτων κωφών και ακουόντων.