1ο Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΩΦΩΝ: 4 – 8 Δεκεμβρίου 2017

Η Ελληνική Ομοσπονδία Αθλητισμού Κωφών διοργάνωσε το 1ο Αθλητικό Φεστιβάλ Κωφών που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ Γ.Σ.Σ από τις 4 – 8 Δεκεμβρίου 2017, με την επίσκεψη όλων των Ειδικών Σχολείων Κωφών – Βαρηκόων της Αττικής.

Το σχολείο μας υποστήριξε την πρωτοβουλία με την παρουσία του στο Φεστιβάλ την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου και την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου.

Την 1η μέρα, οι μαθητές του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου κατέφθασαν από το πρωί στο γήπεδο του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη και γεμάτοι ενέργεια δοκίμασαν τις δυνάμεις τους σε αθλήματα όπως μπάσκετ, τένις, τζούντο και καθώς ο καιρός το επέτρεψε, ποδόσφαιρο. Εκτός από Κωφούς και ακούοντες προπονητές, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή και με Κωφούς αθλητές, πολλοί από τους οποίους έχουν διακριθεί στην Ολυμπιάδα Κωφών (Deaflympics 2017).

Οι διοργανωτές δεν παρέλειψαν να δωρίσουν αθλητικές στολές με τα διακριτικά της Ομοσπονδίας, τις οποίες μικροί και μεγάλοι φορέσαμε με πολλή περηφάνια, καθ’όλη τη διάρκεια των δραστηριοτήτων.

Την 2η μέρα, Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου, παρευρεθήκαμε στην τελετή λήξης του Φεστιβάλ, η οποία ήταν μια πραγματική γιορτή!

ΟΛΑ τα σχολεία Κωφών και Βαρηκόων της Αττικής, ΟΛΩΝ των βαθμίδων ήταν στο Γήπεδο Μπάσκετ του Πανιωνίου! Οι μαθητές αλληλεπίδρασαν, γνωρίστηκαν (ή ξαναγνωρίστηκαν) μεταξύ τους, έπαιξαν όλοι μαζί, χειροκροτήθηκαν από πολλά μέλη της κοινότητας Κωφών και τέλος πήραν αναμνηστικά βραβεία για την συμμετοχή τους στην διοργάνωση!

Τα αναμνηστικά βραβεία, αν και καλοδεχούμενα, είναι αχρείαστα καθώς οι μαθητές δεν θα ξεχάσουν αυτή την πολύβουη μαγική συνάντηση με τους συμμαθητές τους από κάθε γωνιά της Αττικής. Ευχαριστούμε πολύ την Ε.Ο.Α.Κ για την πρωτοβουλία, την Ομοσπονδία Κωφών Ελλάδος για όλη την υποστήριξη και τις εγκαταστάσεις του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ Γ.Σ.Σ για την φιλοξενία.

Ελπίζουμε και σε άλλες τέτοιες ευτυχείς συναντήσεις!