ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ 1o ΚΕΔΑΣΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Την Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση του σχολείου μας με τα ΚΕΔΑΣΥ της 1o Ανατολικής Αττικής. Στόχος της συνάντησης ήταν, μικρή ομάδα εκπαιδευτικών και ειδικών θεραπευτών των ΚΕΔΑΣΥ, να παραβρεθούν στον χώρο μας, προκειμένου να ενημερωθούν για τον τρόπο που προσεγγίζουμε την εκπαίδευση και πλαισιώνουμε ψυχοκοινωνικά τους κωφούς/ βαρήκοους μαθητές μας και τις οικογένειές τους. Στην επιμορφωτική ημερίδα, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην σημαντικότητα της πρώιμης παρέμβασης στα κωφά και βαρήκοα παιδιά, στην δίγλωσση εκπαίδευση τους, στην εξατομικευμένη παρέμβαση, στην διαφοροποίηση των εκπαιδευτικών εργαλείων και υλικών και στην κάλυψη κοινωνικοσυναισθηματικών ελλειμμάτων μέσα από την διεπιστημονική  προσέγγιση. Η ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών ανάμεσα στους παρεβρισκόμενους επαγγελματίες εκπαίδευσης, ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, θέτοντας ανοιχτή την μεταξύ μας συνεργασία στο πλαίσιο των κοινών μας στόχων για την υποστήριξη των κωφών και βαρήκοων μαθητών.

Σκοπός του εγχειρήματος είναι όλα τα ΚΕΔΑΣΥ της Αττικής να έχουν πλήρη ενημέρωση από την ομάδα του σχολείου μας για θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση παιδιών με προβλήματα ακοής.

οθόνης 2022 02 04 193109

“7/12/2021 1o ΚΕΔΑΣΥ Ανατολικής Αττικής – Επιμόρφωση εκπαιδευτικών και ειδικών θεραπευτών στο χώρο του σχολείου μας”