Πληροφορίες

Η ενιαία σχολική μονάδα του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Κωφών και Βαρηκόων Λυκόβρυσης – Πεύκης έχει εγγεγραμμένους 35 κωφούς και βαρήκοους μαθητές εκ των οποίων 32, από 6 έως 14 χρονών, φοιτούν στο δημοτικό σχολείο και 3 στο νηπιαγωγείο.

Όλοι οι μαθητές του ειδικού σχολείου έχουν ως κύρια αναπηρία την κώφωση/βαρηκοΐα και ακολουθούν το αναλυτικό πρόγραμμα των γενικών δημοσίων σχολείων μερικά διαφοροποιημένο και προσαρμοσμένο βάση των αναγκών τους. Ένα ποσοστό της τάξεως του 22-25% από το σύνολο των μαθητών έχει συνοδά προβλήματα αυτισμού, ΔΕΠ-Υ, δυσπραξίες, νοητική καθυστέρηση και γι΄ αυτούς παρέχεται εξατομικευμένο και εξειδικευμένο πρόγραμμα.

Το έργο της ενιαίας σχολικής μονάδας είναι πολλαπλό, πέρα από το λοιπό εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

1. οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα λογοθεραπείας και ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων,
  2. παρέχονται υποστηρικτικές υπηρεσίες συμβουλευτικής στις οικογένειες,
  3. πραγματοποιούνται επισκέψεις κατ οίκον,
  4. υλοποιείται ανεξάρτητο πρόγραμμα έγκαιρης παρέμβασης για κωφά και βαρήκοα βρέφη-νήπια ηλικίας τριών με τεσσάρων χρονών,
  5. οργανώνονται εβδομαδιαία μαθήματα νοηματικής γλώσσας για γονείς,
  6. οι μαθητές συνοδεύονται σε ακουολογικές εξετάσεις που απαιτούν την ενεργή συμμετοχή του υποκειμένου για διευκόλυνση της επικοινωνίας,
  7. παρέχονται υποστηρικτικές και συμβουλευτικές υπηρεσίες στα γενικά σχολεία κατόπιν αιτήματός τους,
  8. παρέχεται θεωρητική κατάρτιση και πρακτική άσκηση σε φοιτητές του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου και της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Συνολικά, το σχολείο αναπτύσσει πολλαπλές δράσεις που αφορούν στον ενταξιακό χαρακτήρα του στην ευρύτερη κοινότητα του Δήμου και στην σχολική κοινότητα της περιοχής, στην ανάπτυξη και καλλιέργεια της ταυτότητας των μαθητών μέσω της σύνδεσης τους με την κοινότητα των Κωφών και στην ενδυνάμωση των γονέων.