Επίσκεψη από το 9ο Δημοτικό σχολείο Χαλανδρίου

Την Τετάρτη 20/4/2016 επισκέφθηκε το σχολείο μας, μια ομάδα μαθητών του 9ου Δημοτικού σχολείου Χαλανδρίου στα πλαίσια της γνωριμίας , της συνεργασίας και αλληλεπίδρασης των δύο σχολείων. Με χαρά υποδεχθήκαμε τους μαθητές της Γ΄τάξης (2 τμήματα) με τις δασκάλες τους.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και τις δράσεις που υλοποιούμε από τη Διευθύντρια του σχολείου. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και επισκέφθηκαν τις τάξεις, γνωρίστηκαν με τους μαθητές μας και πραγματοποίησαν κοινές δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος. Ακολούθησε εικαστική δράση και παιχνίδια στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.

Τα οφέλη του προγράμματος συνεργασίας ήταν πολλαπλά για τους μαθητές και των δυο σχολείων. Με βάση την αποδοχή της διαφορετικότητας, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν και να δημιουργήσουν φιλίες, χτίζοντας νέες αναπαραστάσεις για την αισθητηριακή αναπηρία της κώφωσης και της βαρηκοΐας αλλά και γενικότερα την αναπηρία.
Ευχαριστούμε για την επίσκεψη!

Σας περιμένουμε και του χρόνου!