Πρόγραμμα μετάβασης στην εφηβεία “MagicGlowth”

Το ενδιαφέρον πρόγραμμα με τίτλο “MagicGlowth” που εκπόνησε η Δ΄-Ε΄ τάξη του σχολείου μας το σχολικό έτος 2020-2021 αφορούσε τη μετάβαση στην εφηβεία μέσα από τον παραλληλισμό με τον Πήτερ Παν και τους άλλους ήρωες από τη Χώρα του Ποτέ.

Οι στόχοι επιγραμματικά:

1) οι μαθητές να συνεργάζονται σε επίπεδο ζευγαριών/μικρής ομάδας για να επιλύσουν σημαντικά θέματα που προκύπτουν.

2) να χτίσουν πιο γέρους δεσμούς μεταξύ τους.

3) να δημιουργήσουν προοδευτικά ένα σύντομο θεατρικό δρώμενο που αντανακλά τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν ένα πρόβλημα ο Πήτερ Παν και η παρέα του.

Για την επίτευξη των στόχων, εφαρμόστηκαν αλληλεπιδραστικές ασκήσεις εμπιστοσύνης (τηρώντας τα πρωτόκολλα Covid-19), καθώς και δραστηριότητες που βασίζονταν στο στοιχείο της έκπληξης και της επίλυσης προβλήματος (problemsolving).

Τον Ιούνιο γυρίσαμε βίντεο με το θεατρικό μας αυτοσχεδιαστικό δρώμενο. Πρωταγωνιστές ήταν οι μαθητές μας που έδωσαν πνοή στους χαρακτήρες που έπλασαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

received 493903191639878 received 618136299314158