Πρόγραμμα “Εγώ και εσύ μαζί”

Τα δικαιώματα του παιδιού

Τι σημαίνει δικαίωμα; Ποια είναι τα δικαιώματα του παιδιού; Σε όλο τον κόσμο, απ’ άκρη ως άκρη της Γης τα παιδιά χαίρουνίσων δικαιωμάτων; Ποια δικαιώματα εξασφαλίζονται στην χώρα μας και σε ποιες χώρες αυτά τα δικαιώματα καταπατώνται; Μέσα στα πλαίσια της τάξης γίνεται προβολή του υποτιτλισμένου παραμυθιού: «Πάνω απ’ όλα πιο πολύ..». Στο βίντεο πρωταγωνιστής είναι ένα αγόρι, ο Books, που εξαναγκάζεται να εργάζεται καθημερινά, δεν πηγαίνει σχολείο και το φαγητό του είναι ελάχιστο.Hθέλησή του για μάθηση είναι τόσο μεγάλη, που εκμεταλλεύεται κάθε ευκαιρία για να μπει στον κόσμο της γνώσης. Με αφορμή το βίντεο, συζητήσαμε στην τάξη, απαντήσαμε σε όλα τα αρχικά ερωτήματά μας, παίξαμε παιχνίδι ρόλων δραματοποιώντας την ιστορία του Books και δημιουργήσαμε την αφίσα για τον δικό μας ιδεατό κόσμο όπου όλα τα παιδιά, θα χαίρονται την μάθηση, την φροντίδα και την χαρά μιας υγιούς παιδικής καθημερινότητας!

Το δικαίωμα στην υγεία και οι σύγχρονοι ήρωες που την προστατεύουν

Μέσα στην τάξη μιλήσαμε για την πανδημία που έχει αλλάξει την καθημερινότητά μας. Συζητήσαμε για τους γιατρούς καιτους νοσηλευτές, που περισσότερο από κάθε άλλη φορά, προσφέρουν τις γνώσεις τους και το λειτούργημά τους στην ανθρωπότητα, βοηθώντας με ηρωισμόστην αντιμετώπιση της πανδημίας. Οι μαθητές μας, δημιούργησαν κάρτες με ευχές για τους εργαζόμενους στην μονάδα covidτου Νοσοκομείου Παμμακάριστος.Οι ευχές μας εμπεριείχαν και τις εικόνες των χειρομορφών της δικής μας γλώσσας.. Της Ελληνικής Νοηματικής! Ευχαριστώντας μας, οι γιατροί και νοσηλευτές του Νοσοκομείου, μας έστειλαν τις φωτογραφίες τους νοηματίζοντας τις ευχές και επικοινωνώντας τες με τον δικό μας τρόπο..

collage 3 2 collage 1 1 collage 2 1