Ενδοσχολική Επιμόρφωση SIGN FIRST

TeachingEuropeanSignedLanguagesasaFirstLanguage

SIGNFIRST

20161EL01KA201023513

Πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία πρόγραμμα ενδοσχολικής επιμόρφωσης για τη διδασκαλία της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας, ως πρώτης γλώσσας με τίτλο:

Ημερίδα για τη διδασκαλία της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας (ΕΝΓ)

στο πλαίσιο της ένταξης της στο πρόγραμμα των Κωφών και βαρηκόων μαθητών,

για την ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων στην ΕΝΓ και την

εκμάθηση αυτής,

ΥΠ. ΑΠΟΦ. 2103/19.6.2017

Στην επιμόρφωση αυτή, η οποία  διοργανώθηκε υπό την αιγίδα του Σχολικού Συμβούλου Α Περιφέρειας, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, Γιώργου Τζίμα, συμμετείχε όλο το προσωπικό της ενιαίας σχολικής μονάδας, 38 εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και προσχολικής αγωγής, το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου αλλά και μια μικρή ομάδα πέντε φοιτητών λογοθεραπείας και άλλων ειδικοτήτων που υλοποιούν την πρακτική τους άσκηση στη ενιαία σχολική μονάδα.

Λήψη αρχείου

Η ημερίδα αξιολογήθηκε από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς με ιδιαίτερα θετικά σχόλια. Τόσο το περιεχόμενο των παρουσιάσεων όσο και ο διαδραστικός τρόπος παρουσίασης του υλικού θεωρήθηκε εξαιρετικά επιτυχημένος διατηρώντας το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας. Η ολοκλήρωση του προγράμματος με την υλοποίηση τεσσάρων μικροδιδασκαλιών και η αποτίμηση τους στην ολομέλεια  χαρακτηρίστηκε από τον ενθουσιασμό και την εμπλοκή όλων,  καθώς και το αίτημα για επανάληψη μιας επιμορφωτικής δράσης με τα ίδια χαρακτηριστικά.