Ε΄ τάξη της Μάγδας & του Λαμπρού 1

Η Ορθογραφία Αλλιώς….!

Μία από τις καθημερινές συνήθειες στην τάξη μας είναι η Ορθογραφία. Ορθογραφία γραπτή σε νέο και παλιό λεξιλόγιο, αλλά και “Ορθογραφία” εννοιών στην ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα) με στόχο την ενίσχυση και των δύο γλωσσών που χρησιμοποιούν οι μαθητές μας στην καθημερινότητά τους.

Μία ιδέα των παιδιών για να φτιάξουμε λίγο τη διάθεση την ώρα της ορθογραφίας ήταν να λένε εκείνοι προτάσεις στη ΕΝΓ και η υπόλοιπη τάξη να προσπαθήσει με αφορμή τη λέξη που είχαμε να αποτυπώσει γραπτά την πρόταση που νοηματίζει ο συμμαθητής τους.

Ακολουθούν βίντεο των μαθητών με αφορμή συγκεκριμένες λέξεις σχετικές με ένα κείμενο που δουλεύαμε εκείνη την περίοδο.

τρωω

σκυλοσ

Λέξη: Δουλεύω

.png

.png

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, δυσκολεύτηκαν και εξασκήθηκαν. Το να γραφτεί γραπτά αυτό που τόσο εύκολα λένε στη ΕΝΓ ήταν πραγματικά δύσκολο και … ανατρεπτικό πολλές φορές. Έρχονται νέες λέξεις και νέες περιπέτειες. Μείνετε συντονισμένοι μαζί μας!

Η Ε’Τάξη

Κώστας, Τζούλια, Φίλιππος, Νταρίνα, Ηλίας, Λένα