Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Σχολικής ζωής και εκπαίδευσης

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των Ε΄ και Στ΄ τάξεων επισκέφθηκαν το Μουσείο Σχολικής ζωής και εκπαίδευσης.
Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ)   στεγάζεται σε ένα ιδιαίτερο διατηρητέο, νεοκλασικό κτίριο του 1850, στην οδό Τριπόδων 23, στην Πλάκα,  πολύ κοντά στο Μουσείο Ακρόπολης. Τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και είναι μέλος του Δικτύου Μουσείων και Πολιτιστικών Φορέων Ιστορικού Κέντρου Αθηνών. Στόχος του Μουσείου είναι η διάσωση, η έρευνα και η μελέτη της ιστορίας της εκπαίδευσης και των σχολείων.
Οι μαθητές μας αρχικά ξεναγήθηκαν στα Αναφιώτικα…, στα βορειοανατολικά του βράχου της Ακρόπολης και στα όρια με την Πλάκα. Αυτή η συνοικία θυμίζει μια “νησιώτικη” γειτονιά, που όμοιά της δε συναντάς πουθενά αλλού στην Αθήνα. Μία γειτονιά με έντονο κυκλαδίτικο χρώμα και αέρα Αιγαίου Πελάγους. Δημιουργήθηκε στα μέσα του 19ου αιώνα, όταν εγκαταστάθηκαν στην περιοχή εργάτες από την Ανάφη, που είχαν έρθει στην Αθήνα για να εργαστούν ως χτίστες, στην ανοικοδόμηση της πόλης και στην ανέγερση των ανακτόρων του Όθωνα. Η πιο εύκολη, αλλά και δημοφιλέστερη πρόσβαση στα Αναφιώτικα είναι από τα σκαλάκια που ξεκινούν δίπλα στον Άγιο Γιώργη του Βράχου, τα οποία μάλιστα απολαμβάνουν και την καλύτερη θέα στο Λυκαβηττό από ολόκληρη την Αθήνα.
Στη συνέχεια οι μαθητές μας έκαναν μια βουτιά στο χρόνο, όπου με βιωματικό τρόπο ζωντάνεψε το παλιό σχολείο. Τότε, χρόνια πριν, οι μαθητές πήγαιναν στο σχολείο κρατώντας πάνινη, υφαντή ή δερμάτινη τσάντα, έγραφαν στην πλάκα με το κοντύλι, έκαναν μάθημα πρωί-απόγευμα και Σάββατο. Κάθονταν στα ξύλινα θρανία πολλοί μαζί, ζεσταίνονταν με ξυλόσομπα, αγόραζαν τα βιβλία, «έτρωγαν ξύλο» από τον δάσκαλο, αλλά
έπαιζαν πολύ. Οι μαθητές μας καθισμένοι στα παλιά ξύλινα θρανία, αγγίζουν και ανοίγουν παλιές σάκες και σχολικό υλικό (πλάκα με κοντύλι, πένα και μελάνι, μπλοκ ιχνογραφίας, τετράδια καλλιγραφίας κ.λπ.), φορούν σχολικές ποδιές και μέσα από αφηγήσεις, προβολές, αποσπάσματα από  ταινίες, φωτογραφικά ντοκουμέντα και παιχνίδια γνωρίζουν την ιστορία του σχολείου. Μια εξαιρετική εκπαιδευτική δράση που χάρηκαν τόσο οι μαθητές όσο και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί του σχολείου μας!