Γιορτή για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 η β’ τάξη του Ειδικού Δημοτικού σχολείου Κωφών Βαρηκόων Λυκόβρυσης Πεύκης παρουσίασε τη γιορτή για την επέτειο της 17ης  Νοεμβρίου 1973.Οι δύο δασκάλες της τάξης και υπεύθυνες της γιορτής, Γεωργία Χαλαζωνίτου και Μαρία Μήτρου, παρουσίασαν το  παραμύθι με τίτλο «Η κυρά Δημοκρατία» με ταυτόχρονη διήγηση σε προφορικό λόγο και στην ελληνική νοηματική γλώσσα. Στη συνέχεια οι μαθητές της β’ δημοτικού είπαν επετειακά ποιήματα για τη 17η Νοεμβρίου σε προφορικό λόγο και στην ελληνική νοηματική γλώσσα και στο τέλος με την καθοδήγηση και προετοιμασία από την καθηγήτρια Μουσικής του σχολείου Μαρία Ρουμελιώτη, οι μαθητές τραγούδησαν «Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο» χρησιμοποιώντας τόσο τον προφορικό λόγο όσο και τη νοηματική γλώσσα. Η γιορτή έκλεισε με τον εθνικό ύμνο.