Το Τραγούδι Κορωνοϊος στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (13/5/2021)

Στις δύσκολες συνθήκες που επικρατούν , η θέληση και η επιμονή ξεπερνούν όλα τα εμπόδια. Αυτό θέλουμε  να δείξουμε οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί σχολείου μας  δημιουργώντας ένα τραγούδι για τον κορωνοϊό μέσα από το οποίο εκφράζουν τα συναισθήματά τους . Είναι η πρώτη φορά που παιδιά κωφά , βαρήκοα και με κοχλιακό εμφύτευμα ηχογράφησαν  την φωνή τους και απέδωσαν στην νοηματική γλώσσα τους στίχους του τραγουδιού. Η χαρά και ο ενθουσιασμός που ένιωσαν είναι συναισθήματα απερίγραπτα! Σε αυτή την μουσική δράση πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικού σχεδιασμού και συντονισμού δράσης ήταν η Μαρία Ρουμελιώτη , μουσικός του σχολείου η οποία συνέθεσε και ενορχήστρωσε το τραγούδι.

Τους στίχους τους έγραψαν η  Μαρία Ρουμελιώτη, η  Καλλιόπη Καμπίτη και η Αντωνία Κατρανίδου.

Έπαιξαν οι μουσικοί : ντραμς – Αντώνης Κακανιάρης

ηλεκτρακουστική κιθάρα – Άκης Μολάκης

μπουζούκι – Γεώργιος Σταματόπουλος

πιάνο & ακορντεόν – Μαρία Ρουμελιώτη

Video & montage: Στραγαλινός  Κωνσταντίνος  & Γεώργιος Σταματόπουλος

Η  Κακανιάρη Ειρήνη  μας  χάρισε  την ζωγραφιά της με τον κορωνοϊό η οποία αποτελεί φόντο στο βίντεο.