Πρόγραμμα “Η συνάντηση των δύο φύλων”

ΟΜΑΔΑ ΕΦΗΒΕΙΑΣ. “ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ”.

Η ομάδα εφηβείας ξεκίνησε την σχολική χρονιά 2012-2013 στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας και αριθμεί 14 εφήβους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας. Οι συναντήσεις γίνονται κάθε Τετάρτη και διαρκούν μια σχολική ώρα.

Συζητάμε για τις συναισθηματικές και σεξουαλικές σχέσεις μεταξύ των αντρών και των γυναικών, τις ανατομικές διαφορές,τις μεταβολές του σώματος στην εφηβεία, την γονιμοποίηση και την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τις εσφαλμένες απόψεις γύρω από το σεξ. Με οδηγό τις ερωτήσεις και τις απορίες των παιδιών, στοχεύουμε να προσεγγίσουμε το θέμα του σεξ με τρόπο απλό και ξεκάθαρο. Επίσης να γνωρίσουν τα παιδιά τον εαυτό τους και τους άλλους μαθαίνοντας ταυτόχρονα να ανακαλύπτουν τις βιολογικές και τις ψυχολογικές ιδιαιτερότητες που καθιστούν τον κάθε άνθρωπο μοναδικό.

Ένας πρώτος απολογισμός των συναντήσεων που έχουν γίνει μέχρι σήμερα, δείχνει ότι τα περισσότερα παιδιά προσεγγίζουν τα προαναφερόμενα θέματα, συχνά με εσφαλμένες ερμηνείες ή και χωρίς καθόλου ερμηνείες. Οι απορίες πολλές, οι ερωτήσεις ατελείωτες και η ανάγκη για επικοινωνία και ενημέρωση μεγάλη. Πιστεύουμε ότι το πρόγραμμα αυτό θα εξελιχθεί σε ένα πολύτιμο βοήθημα σε θέματα σημαντικά για την προσωπική και κοινωνική εξέλιξη των σημερινών παιδιών και των αυριανών ενηλίκων.

Υπεύθυνοι ομάδας

Ψυχογιός Λάμπρος (δάσκαλος)