Ε.Π.Υ.Ψ.Ε. στο STOP! στην ενδοσχολική βία

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών και Βαρηκόων Λυκόβρυσης Πεύκης κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά 2013-2014 υλοποιείται μαζί με την Ε.Ψ.Υ.Π.Ε το πρόγραμμα πρόληψης «ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ» που αφορά την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το φαινόμενο της βίας και του εκφοβισμού στο σχολικό χώρο.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από τις τάξεις Δ-Ε-ΣΤ και υποστηρίζεται από την ΟΜΚΕ σε θέματα κάλυψης διερμηνευτικών αναγκών.

Οι μαθητές μας μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, εργασίες και παιχνίδια, θα ευαισθητοποιηθούν στα προβλήματα και στις ιδιαιτερότητες των άλλων και θα μάθουν:

• να συζητούν για τους κανόνες συμπεριφοράς και τα δικαιώματά τους.
  • να διαχειρίζονται τις σχέσεις μεταξύ φίλων και συμμαθητών.
  • να σκέφτονται κριτικά και να αναζητούν τρόπους επίλυσης των δικών τους προβλημάτων αλλά και της ομάδας στην οποία ανήκουν με διάλογο και σεβασμό.

Στόχος μας είναι οι μαθητές μας να αποκτήσουν τα εφόδια , ώστε μεγαλώνοντας να γίνουν ενεργοί, σκεπτόμενοι και δημοκρατικοί πολίτες.

Την Πέμπτη 5/6/2014 οι μαθητές   της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ μαζί με τους δασκάλους τους παρουσίασαν το πρόγραμμα « STOP Στην Ενδοσχολική Βία» , που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την ΕΨΥΠΕ. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου και οι γονείς.