Η γιορτή του Πολυτεχνείου

Την γιορτή του Πολυτεχνείου εφέτος ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί Χατζηνικολάου Μ., Τατάκη Φ. και Μακρή Α. Η γιορτή άνοιξε με πανηγυρική είσοδο των μαθητών του νηπιαγωγείου με πλακάτ και συνθήματα, ακολούθησαν ηχητικά ντοκουμέντα, φωτογραφικό υλικό, βίντεο, παρουσίαση των ιστορικών γεγονότων με διερμηνεία στην Ε.Ν.Γ.

Οι μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ παρουσίασαν τόσο με προφορικό λόγο, όσο και στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, κομμάτια από τα ηχητικά ντοκουμέντα του ραδιοφωνικού σταθμού που λειτουργούσε παράνομα στο Πολυτεχνείο. Μαζί με τους εκπαιδευτικούς εξήγησαν τι σημαίνει Δημοκρατία και τι Δικτατορία με ζωντανά παραδείγματα.

Όλοι συμμετείχαν στο διαδραστικό παιχνίδι που οργανώθηκε με στόχο την επιλογή φράσεων και εικόνων που ταιριάζουν στη Δημοκρατία και στη Δικτατορία!!!

Όπως πάντα, η γιορτή ολοκληρώθηκε με απόδοση του Εθνικού Ύμνου στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από το σύνολο των μαθητών και των εκπαιδευτικών του σχολείου.