Πιλοτικό Πρόγραμμα “Μια νέα αρχή στα ΕΠΑ.Λ.”

Το Πιλοτικό Πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί κατά το σχολικό έτος 2017-18 συνολικά μόνο σε εννέα ΕΠΑ.Λ. πανελλαδικά. Τα σχολεία που έχουν επιλεγεί είναι:

• 1ο ΕΠΑ.Λ. Δάφνης
  • 1ο ΕΠΑ.Λ. Καισαριανής
  • 1ο ΕΠΑ.Λ. Δραπετσώνας
  • 3ο ΕΠΑ.Λ. Σιβιτανιδείου
  • 3ο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑ.Λ. Αγίων Αναργύρων
  • 1ο ΕΠΑ.Λ. Χαλκίδας
  • 2ο ΕΠΑ.Λ. Χαλκίδας
  • 1ο ΕΠΑ.Λ. Λαγκαδά
  • 1ο ΕΠΑ.Λ. Μυτιλήνης

Το Πρόγραμμα

Το πρόγραμμα “Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ” (ΜΝΑΕ) σχεδιάστηκε με στόχο την υποστήριξη των ΕΠΑΛ, ώστε να προσφέρουν σ’ όλους τους μαθητές τους  ευκαιρίες για την  ενεργοποίηση των δυνατοτήτων τους. Να δημιουργηθεί σε κάθε ΕΠΑΛ  μια κοινότητα μάθησης που  θα ενθαρρύνει   τη  συμμετοχική – ενεργητική προσέγγιση της γνώσης,  την αναζήτηση νοήματος σε όλα τα μαθήματα και τις δραστηριότητες, την ανάπτυξη δεσμών και συνεργασιών καθώς και την ανάληψη πρωτοβουλιών των μαθητών,  προς την κατεύθυνση της δημιουργικότητας και της καινοτομίας.

Η βασική προσέγγιση θα έχει χαρακτηριστικά μιας  θεσμικής παρέμβασης  που θα αξιοποιήσει, ωστόσο την εμπειρία του σχολείου (bottom-up μεθοδολογία). Το πιλοτικό πρόγραμμα υποστηρίζει τον πειραματισμό, στο βαθμό που προσφέρει μεν στους εκπαιδευτικούς τη δυνατότητα επιλογής καλών πρακτικών που έχουν ήδη εφαρμοστεί σε σχολεία, αλλά συγχρόνως ενθαρρύνει το σχεδιασμό πρωτότυπων λύσεων,   στο πλαίσιο των ιδιαιτεροτήτων κάθε σχολείου και των χρονικών περιορισμών των εκπαιδευτικών του.

Το Πρόγραμμα θα επικεντρωθεί  κυρίως στην υποστήριξη της  Α΄ τάξης (τάξης μετάβασης)

MNAE Σύντομη περιγραφή (έγγραφο Word)

Τηλεοπτική κάλυψη της επιμορφωτικής συνάντησης στη Χαλκίδα (βίντεο)

26-10-17 Ημερίδα ενημέρωσης για την πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος (δελτίο τύπου)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.