2021-22

16-05-2022, 18.00-19.00, ενδοσχολική επιμόρφωση

Απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς του  1ου ΕΠΑΛ Βέροιας Ημαθίας (Σχολείο Παιδαγωγικής ευθύνης) και πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ Cisco Webex meetings. Το επιμορφωτικό αντικείμενο ήταν: Εργαλεία και τεχνικές περιγραφικής αξιολόγησης (Α. Αθανασόπουλος)

07-04-2022, 12.00-14.00 διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση

Με θέμα “Εξεταζόμενα μαθήματα Β΄ τάξης ΕΠΑΛ και ΕΝΕΕΓΥΛ, Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος” υλοποιήθηκε διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση για τους εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ88  που διδάσκουν εξεταζόμενα μαθήματα της Β ΕΠΑΛ και ΕΝΕΕΓΥΛ. Τη συνάντηση συνδιοργάνωσαν οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου του κλάδου ΠΕ88  Ανδρέας Αθανασόπουλος, Γεώργιος Βλοντάκης, Ευθύμιος Λιάπης και Δήμητρα-Ευτέρπη Σωτηροπούλου, με πρωτοβουλία της τελευταίας. (Πρόσκληση)

23-03-2022, 11.30-14.00, διαδικτυακή εκδήλωση

Με θέμα “Βιώσιμο σχολείο” συνδιοργανώθηκε διαδικτυακή εκδήλωση από τη Δ.Δ.Ε Πέλλας, τον Σ.Ε.Ε. κ. Α. Αθανασόπουλο και τους  Τομείς Γεωπονίας & Μηχανολογίας  του 1Ο Ε.Κ. Γιαννιτσών (Σχολείο Παιδαγωγικής ευθύνης). Απευθυνόταν στα σχολεία της ΔΔΕ Πέλλας. Πρόγραμμα

10-03-2022, 18.00-20.00, ενδοσχολική επιμόρφωση

Απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς του  ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας (Σχολείο Παιδαγωγικής ευθύνης) και πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ Cisco Webex meetings. Το επιμορφωτικό αντικείμενο ήταν: Εργαλεία και τεχνικές περιγραφικής αξιολόγησης (Α. Αθανασόπουλος)

13-12-2021, 18.00-20.00, ενδοσχολική επιμόρφωση

Απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς του  Γυμνασίου Μελίκης Ημαθίας και του ΕΚ Γιαννιτσών (Σχολεία Παιδαγωγικής ευθύνης) και πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ Cisco Webex meetings. Το επιμορφωτικό αντικείμενο ήταν: Εργαλεία και τεχνικές περιγραφικής αξιολόγησης (Α. Αθανασόπουλος)

10-11-2021, 17.30-20.00, ενδοσχολική επιμόρφωση

Απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς του 1ου Γυμνασίου Κρύας Βρύσης Πέλλας (Παιδαγωγικής μου ευθύνης) και πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ Cisco Webex meetings. Το θέμα της επιμόρφωσης ήταν “MS PowerPoint: Καλές παρουσιάσεις, ενσωμάτωση κίνησης ή και βίντεο, ανάρτηση στο Διαδίκτυο”.
Καλές παρουσιάσεις
PowerPoint: Κινήσεις, εφέ και ανάρτηση στο Διαδίκτυο 2021

08-11-2021, 12.00-14.00, ενδοσχολική επιμόρφωση

Απευθυνόταν στους εκπαιδευτικούς του 3ου Γυμνασίου Νάουσας Ημαθίας (Παιδαγωγικής μου ευθύνης) και πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ Cisco Webex meetings. Τα επιμορφωτικά αντικείμενα ήταν:

08-09-2021, 11.00-13.30, διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση

Υλοποιήθηκαν από το 3ο ΠΕΚΕΣ τρεις επιμορφώσεις (μία για κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης). Η επιμόρφωση της Τετάρτης, 8/9/21, αφορούσε νεοδιόριστες/ους εκπαιδευτικούς και  αναπληρώτριες/τές  όλων των κλάδων της Β/θμιας Εκπ/σης της περιοχής ευθύνης του 3ου ΠΕΚΕΣ (ΔΔΕ Πιερίας, Πέλλας, Ημαθίας).

07-09-2021, 11.00-13.30, διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση

Απευθυνόταν σε νεοδιόριστες/ους εκπαιδευτικούς και  αναπληρώτριες/τές κλάδου ΠΕ88  που έχουν τοποθετηθεί  στα σχολεία της περιοχής επιστημονικής μου ευθύνης (ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης). Το θέμα της συνάντησης ήταν «Προτάσεις για την διδασκαλία, την αξιολόγηση και την ψηφιακή υποστήριξη των διδακτικών αντικειμένων του κλάδου ΠΕ88» και πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ (Cisco Webex meetings).
Πρόσκληση και πρόγραμμα
Εξετάσεις προαγωγικές και πανελλαδικές στα ΕΠΑΛ
Προτεινόμενη πορεία διδασκαλίας πανελλαδικών μαθημάτων Τομέα 2021-22