Ιστοσελίδες μαθημάτων Τομέα

Στον προσωπικό διαδικτυακό χώρο που μου παρέχει το Π.Σ.Δ. έχω αναρτήσει υλικό για την υποστήριξη των μαθημάτων του Τομέα, όπως τα σχολικά εγχειρίδια, τις οδηγίες διδασκαλίας, τα Προγράμματα Σπουδών αλλά κυρίως το αναρτημένο σε επίσημα αποθετήρια ψηφιακό υλικό, όλα σε ένα μέρος. Επισκεφθείτε τον ιστότοπο.
Σημείωση: Περισσότερα ψηφιακά βοηθήματα και ιδέες στο μενού “Ψηφιακά εργαλεία”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Google group – Ομάδες ενημέρωσης εκπαιδευτικών

Έχουν δημιουργηθεί φόρουμ για την αλληλοϋποστήριξη και ενημέρωση των εκπαιδευτικών. Ανάλογα με το μάθημα που διδάσκετε, επισκεφθείτε τις παρακάτω ιστοθέσεις και κάντε αίτημα εγγραφής. Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Θέματα της Τράπεζας Θεμάτων Δ. Δ. του μαθήματος Σ.Γ.Ε.

Από τον κ. Νεκτάριο Κούγια του 5ου Εσπερινού ΕΠΑΛ έλαβα το μήνυμα που ακολουθεί, μέσω του οποίου έχει την καλοσύνη να μας παραχωρήσει πρόσβαση στα θέματα και τις απαντήσεις της τράπεζας θεμάτων τα οποία έχει αναρτήσει στην η-τάξη: Συνέχεια

Επιμόρφωση Β1 Επιπέδου ΤΠΕ

Ξεκίνησαν οι Αιτήσεις Εκπαιδευτικών για συμμετοχή σε Προγράμματα Επιμόρφωσης Β1 επιπέδου Τ.Π.Ε. Δείτε αναλυτικά εδώ: https://e-pimorfosi.cti.gr

Ενδεικτική πορεία διδασκαλίας των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων 2023-24

Όπως και τα προηγούμενα σχολικά έτη, θα βρείτε παρακάτω μια πρόταση ενδεικτικής πορείας διδασκαλίας της διδακτέας / εξεταστέας ύλης των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων των ΕΠΑΛ και ΕΝΕΕΓΥΛ. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το με επιφύλαξη και ενημερώστε με αν διαπιστώσετε κάποια αβλεψία.
Κατεβάστε  τον Προγραμματισμό Εξεταστέας Ύλης 2023-24

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , , | Γράψτε σχόλιο

Τοποθετήσεις Συμβούλων Εκπαίδευσης ΠΕ88 (Νέα ενημέρωση)

Με βάση την κλιμακωτή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, τοποθετήθηκαν οι παρακάτω Σύμβουλοι Εκπαίδευσης κλάδου Γεωπονίας Διατροφής και Περιβάλλοντος:

1. Αθανασόπουλος Ανδρέας με έδρα στην ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Σερρών, Έβρου, Ροδόπης, Ξάνθης, Δράμας και Καβάλας.
  2. Τσαχουρίδου Παναγιώτα με έδρα στην ΔΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Χαλκιδικής, Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας, Λέσβου, Χίου και Σάμου.
  3. Σωτηροπούλου Δήμητρα-Ευτέρπη με έδρα τη ΔΔΕ Α΄ Αθήνας και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Α΄ Αθήνας, Β΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής, Κυκλάδων και Δωδεκανήσου.
  4. Κουταλίδη Σοφία με έδρα τη ΔΔΕ Πειραιά και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Πειραιά, Δυτικής Αττικής, Λασιθίου, Ηρακλείου, Ρεθύμνου και Χανίων.
  5. Στοφόρου Βασιλική με έδρα τη ΔΔΕ Φθιώτιδας και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Φθιώτιδας, Βοιωτίας, Ευβοίας, Ευρυτανίας, Φωκίδας, Καρδίτσας, Λάρισας, Μαγνησίας και Τρικάλων.
  6. Ταγκαλάκη Αικατερίνη  η οποία με την απόφαση Φ.351.1/343/117830/Ε3 της 20-10-2023 τοποθετήθηκε από τους πίνακες επιλαχόντων στη θέση του παραιτηθέντος κ. Ι. Στάγια, με έδρα την ΔΔΕ Κορίνθου και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Κορίνθου, Αργολίδας, Αρκαδίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας, Ηλείας, Ζακύνθου, Γ΄ Αθήνας και Δ΄Αθήνας.

Η θέση Συμβούλου Εκπαίδευσης ΠΕ88 με έδρα στην ΔΔΕ Ιωαννίνων και περιοχή ευθύνης τις ΔΔΕ Ιωαννίνων, Άρτας, Θεσπρωτίας, Πρέβεζας, Κοζάνης, Γρεβενών, Καστοριάς, Φλώρινας, Κέρκυρας, Λευκάδας, Κεφαλληνίας, Αιτωλοακαρνανίας και Αχαΐας παραμένει κενή.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

“Τα σχολεία ‘υιοθετούν’ χερσαία και παράκτια οικοσυστήματα της Ελλάδας”

Υλοποίηση Εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα: «Τα σχολεία ‘υιοθετούν’ χερσαία και παράκτια οικοσυστήματα της Ελλάδας» με έναρξη από το σχολικό έτος 2023-2024. Δείτε την εγκύκλιο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Επαναληπτικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ 2023

• Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου: Νέα Ελληνικά
  • Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου: Μαθηματικά
  • Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου: Αρχές Βιολογικής Γεωργίας (Θέματα)
  • Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου: Σύγχρονες Γεωργικές επιχειρήσεις (Θέματα)

Δείτε εδώ το πλήρες πρόγραμμα για όλες τις ειδικότητες.

ΣΥΓΕΚΕ Ψηφοδέλτιο και Εκλογές

Γενική Συνέλευση και εκλογές του Συλλόγου Γεωπόνων Εκπαιδευτικών Ελλάδας (ΣΥΓΕΚΕ), την Κυριακή 12 Μαρτίου. Για όσους δεν μπορούν να παρευρεθούν, υπάρχει η δυνατότητα επιστολικής ψήφου.  Κατεβάστε το ψηφοδέλτιο και διαβάστε τις οδηγίες.

Αποχαιρετισμός

Προς τους συναδέλφους των ΔΔΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Χαλκιδικής, Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας, Κοζάνης, Γρεβενών, Καστοριάς, Φλώρινας

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Έχουν περάσει πάνω από 8 χρόνια από τότε που, ως νέος σχολικός σύμβουλος, ήρθα από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη και ανέλαβα την επιστημονική υποστήριξη των συναδέλφων του κλάδου μας στις περιοχές που υπηρετείτε, συνεχίζοντας αργότερα ως Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου του 3ου ΠΕΚΕΣ. Συνέχεια

ΣΥΓΕΚΕ-Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση

Την Κυριακή 12/03/2023 στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ιερά Οδός 72, Βοτανικός) θα πραγματοποιηθεί Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γεωπόνων Εκπαιδευτικών Ελλάδας. Όσοι / όσες δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στη Γ.Σ. και τις εκλογές που θα ακολουθήσουν, θα έχουν το δικαίωμα επιστολικής ψήφου.
Πρόσκληση, Αίτηση εγγραφής μέλους ΣΥΓΕΚΕ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Τεχνολογία Γυμνασίου – Νέο Πρόγραμμα Σπουδών (πιλοτική εφαρμογή)

Το Πρόγραμμα Σπουδών θα εφαρμοστεί πιλοτικά – σε συνδυασμό με τα ισχύοντα Προγράμματα Σπουδών – σε όλα τα Πρότυπα και Πειραματικά Γυμνάσια της χώρας κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Η περαιτέρω εφαρμογή του θα ορισθεί με νέα υπουργική απόφαση.