Ιστοσελίδες μαθημάτων Τομέα

Στον προσωπικό διαδικτυακό χώρο που μου παρέχει το Π.Σ.Δ. έχω αναρτήσει υλικό για την υποστήριξη των μαθημάτων του Τομέα, όπως τα σχολικά εγχειρίδια, τις οδηγίες διδασκαλίας, τα Προγράμματα Σπουδών αλλά κυρίως το αναρτημένο σε επίσημα αποθετήρια ψηφιακό υλικό, όλα σε ένα μέρος. Επισκεφθείτε τον ιστότοπο.
Σημείωση: Περισσότερα ψηφιακά βοηθήματα και ιδέες στο μενού «Ψηφιακά εργαλεία»

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Google group – Ομάδες ενημέρωσης εκπαιδευτικών

Έχουν δημιουργηθεί φόρουμ για την αλληλοϋποστήριξη και ενημέρωση των εκπαιδευτικών. Ανάλογα με το μάθημα που διδάσκετε, επισκεφθείτε τις παρακάτω ιστοθέσεις και κάντε αίτημα εγγραφής. Συνέχεια

Επαναληπτικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ 2022

• Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου: Νέα Ελληνικά
  • Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου: Μαθηματικά
  • Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου: Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
  • Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου: Σύγχρονες Γεωργικές επιχειρήσεις

Κατεβάστε από εδώ το πλήρες πρόγραμμα για όλες τις ειδικότητες.

Θέματα Πανελλαδικών ΕΠΑΛ

1. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας          Θέματα Ιουνίου
  2. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις  Θέματα Ιουνίου

Πρόγραμμα Πανελλαδικών ΕΠΑΛ 2022

• Πέμπτη 2 Ιουνίου: Νέα Ελληνικά
  • Σάββατο 4 Ιουνίου: Μαθηματικά
  • Τρίτη 7 Ιουνίου: Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
  • Τρίτη 14 Ιουνίου: Σύγχρονες Γεωργικές επιχειρήσεις

Κατεβάστε από εδώ το πλήρες πρόγραμμα για όλες τις ειδικότητες.

Εξετάσεις πιστοποίησης Α Επιπέδου ΤΠΕ

Πρόκειται να διεξαχθούν Εξετάσεις Πιστοποίησης Α’ επιπέδου ΤΠΕ (βασικές δεξιότητες ΤΠΕ). Οι εξετάσεις θα ξεκινήσουν εντός του Μαΐου 2022. Οι ενδιαφερόμενοι θα  υποβάλουν αιτήσεις συμμετοχής μέσα στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Απριλίου 2022. Πληροφορίες για τη διαδικασία στο https://e-pimorfosi.cti.gr και σχετικά με το περιεχόμενο και τα αντικείμενα της εξέτασης εδώ.

Εξετάσεις πιστοποίησης Β1 επιπέδου ΤΠΕ

Προθεσμία: έως και την Τρίτη 8 Μαρτίου 2022. Περισσότερες πληροφορίες και υποβολή αίτησης: https://e-pimorfosi.cti.gr/mis

Εξετάσεις πιστοποίησης Β2 επιπέδου ΤΠΕ

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί που ολοκλήρωσαν επιτυχώς τα προγράμματα επιμόρφωσης Β2 επιπέδου ΤΠΕ και έχουν επιτύχει στις εξετάσεις του Β1 ή έχουν τελειώσει το ενιαίο Β παλαιότερα να υποβάλουν αιτήσεις συμμετοχής στις εξετάσεις πιστοποίησης.
Προθεσμίααπό την Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2022 και για μια εβδομάδα.
Περισσότερες πληροφορίες και υποβολή αίτησης: https://e-pimorfosi.cti.gr/anakoinoseis/45-pistopoiisi/469-eksetaseis-pistopoihsis-b2

Παρουσίαση καλών πρακτικών

Με πρωτοβουλία της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου του Κλάδου μας Σωτηροπούλου Δήμητρας – Ευτέρπης του 3ου ΠΕΚΕΣ Αττικής, σκεφτήκαμε οι τέσσερεις  Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου  Α. Αθανασόπουλος, Δ. Ε. Σωτηροπούλου,  Γ. Βλοντάκης και Θ. Λιάπης, να κάνουμε με το νέο έτος μια σειρά επιμορφώσεων σε πανελλαδικό επίπεδο. Στο πλαίσιο αυτών των επιμορφώσεων, συνάδελφοι από όλη την Ελλάδα θα παρουσιάσετε στους εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ88, που θα θελήσουν να συμμετάσχουν, τις «καλές πρακτικές» που έχετε εφαρμόσει στη διδασκαλία σας.

Για το λόγο αυτό καλώ όσες/ους επιθυμούν να μοιραστούν μαζί μας μια καλή πρακτική, να στείλετε στο mail μου τον τίτλο της παρουσίασής σας με μια μικρή περίληψη, τα στοιχεία σας και εγώ θα επικοινωνήσω μαζί σας.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Τεχνολογία Γυμνασίου – Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

Στο ΦΕΚ 5258/Β/12-11-2021 ανακοινώθηκε το νέο Πρόγραμμα Σπουδών της Τεχνολογίας Γυμνασίου που θα εφαρμοστεί πιλοτικά – σε συνδυασμό με τα ισχύοντα Προγράμματα Σπουδών – σε όλα τα Πρότυπα και Πειραματικά Γυμνάσια της χώρας κατά τα σχολικά έτη 2021-2022 και 2022-2023.
Από το σχολικό έτος 2023-2024 θα εφαρμοστεί σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας.

Παρουσίαση Νέων Προγραμμάτων Σπουδών

Το Ι.Ε.Π. οργανώνει διαδικτυακές παρουσιάσεις από τη Δευτέρα, 6 Δεκεμβρίου 2021, έως την Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 14:00 έως 17:00, κατά τις οποίες οι επόπτες των νέων Προγραμμάτων Σπουδών Γυμνασίων και ΓΕΛ θα παρουσιάσουν το έργο τους στην εκπαιδευτική κοινότητα και θα ακολουθήσει συζήτηση. Δείτε συνημμένο το πρόγραμμα. Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , , , | Σχολιάστε

Ενδεικτική πορεία διδασκαλίας των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων 2021-22

Αναρτώ για το 2021-22, όπως και τα προηγούμενα έτη, μια πρόταση ενδεικτικής πορείας διδασκαλίας της διδακτέας / εξεταστέας ύλης των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων της Γ τάξης ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. Επειδή μπορεί να υπάρχουν αβλεψίες ή λάθη υπολογισμού, παρακαλώ χρησιμοποιήστε το με επιφύλαξη και ενημερώστε με αν διαπιστώσετε κάτι τέτοιο. Στην απευκταία περίπτωση που λόγω της επιδημίας η εξεταστέα ύλη τροποποιηθεί, όπως συνέβη στα δύο προηγούμενα έτη,  θα ακολουθήσει αντίστοιχα τροποποιημένη πρόταση πορείας διδασκαλίας.
Κατεβάστε  τον Προγραμματισμό Εξεταστέας Ύλης 2021-22