Διευκρίνιση

Το ιστολόγιο αυτό απηχεί τις προσωπικές μου απόψεις και δεν αποτελεί επίσημο ιστότοπο του κράτους, η δε συντήρηση και ενημέρωση τού περιεχομένου γίνεται ευκαιριακά. Για να ενημερώνεστε υπεύθυνα παρακαλώ επισκεφθείτε τον ιστότοπο του ΥΠΑΙΘ ή των Περιφερειών και Διευθύνσεων όπου ανήκετε.

Ιστοσελίδες μαθημάτων Τομέα

Σε μια προσπάθεια στήριξης των εκπαιδευτικών του κλάδου στην αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων στη διδασκαλία, έχω αναρτήσει στον προσωπικό διαδικτυακό χώρο που μου παρέχει το Π.Σ.Δ. μια πρόταση για υποστήριξη των μαθημάτων του Τομέα Γεωπονίας. Εκεί κάποιος που θέλει να διδάξει ένα από τα μαθήματα, μπορεί να βρει και τα σχολικά εγχειρίδια και τις οδηγίες διδασκαλίας και τα Προγράμματα Σπουδών αλλά κυρίως και το αναρτημένο σε επίσημα αποθετήρια ψηφιακό υλικό, όλα σε ένα μέρος. Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες.

Google group – Ομάδες ενημέρωσης εκπαιδευτικών

Έχουν δημιουργηθεί φόρουμ για την αλληλοϋποστήριξη και ενημέρωση των εκπαιδευτικών. Ανάλογα με το μάθημα που διδάσκετε, επισκεφθείτε τις παρακάτω ιστοθέσεις και κάντε αίτημα εγγραφής. Συνέχεια

Γενική Συνέλευση Συλλόγου

Την Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2020 ώρα 11.00 π.μ. στο αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος θα γίνει η ετήσια Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γεωπόνων Εκπαιδευτικών Μακεδονίας – Θράκης – Θεσσαλίας.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Ύλη μαθημάτων Τομέα

Το ΥΠΑΙΘ δημοσίευσε τις παρακάτω δύο εγκυκλίους που αφορούν την διδακτέα / εξεταστέα ύλη μαθημάτων του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος:

1. Εγκύκλιος Φ6/124758/Δ4/23-09-2020 /ΦΕΚ 4094Β Διδακτέα – Εξεταστέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων της Γ΄ τάξης Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. για το σχ. έτος 2020-2021.
  2. Εγκύκλιος 126359/Δ3/22-09-2020 Ύλη και Οδηγίες για τη διδασκαλία α) του μαθήματος Επιλογής «Γεωπονία και Αειφόρος Ανάπτυξη» της Α΄ τάξης, β) των Τεχνολογικών-Επαγγελματικών μαθημάτων του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος της Β΄ και Γ΄ τάξης και γ) των μαθημάτων Ειδικότητας των Ειδικοτήτων του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος της Δ΄ τάξης του Λυκείου των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων – Λυκείων (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ. – Λ.) για το σχολικό έτος 2020-2021
Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , , | Σχολιάστε

Αναθέσεις Μαθημάτων Ειδικότητας «Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών»

ΦΕΚ 3609/B/29-08-2020 Τροποποίηση της Υ.Α. Φ22/75401/Δ4/10-05-2018 (Β’ 1664) περί των αναθέσεων μαθημάτων Επαγγελματικού Λυκείου ως προς τις αναθέσεις μαθημάτων της ειδικότητας «Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών» της Γ’ τάξης του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος των ΕΠΑ.Λ.

Τα μαθήματα θα διδάσκονται και από τους εκπαιδευτικούς κλάδου/ειδικότητας ΠΕ88.01 σε πρώτη ανάθεση.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Βιολογία Γ ΓΕΛ Β Ανάθεση σε Γεωπόνους

ΥΑ 97911/Δ2-ΦΕΚ 3215/Β/03-08-2020 Τροποποίηση της υπ’ αρ. 85980/Δ2/03-07-2020 υπουργικής απόφασης με θέμα «Αναθέσεις μαθημάτων Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου»:  Tο μάθημα της Βιολογίας της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας έχουν ως Β΄ ανάθεση και οι εκπαιδευτικοί ειδικότητας ΠΕ88.01. Επιτέλους μια μεγάλη αδικία διορθώθηκε.

Επαναληπτικές Πανελλαδικές ΕΠΑΛ

Πρόγραμμα Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων ΕΠΑΛ Σεπτεμβρίου 2020:

1. Πέμπτη 24/09 Νέα Ελληνικά
  2. Παρασκευή 25/09 Μαθηματικά
  3. Σάββατο 26/09 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
  4. Τρίτη 29/09 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις

Δείτε εδώ το πλήρες πρόγραμμα

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Επαγγελματικών Δεξιοτήτων

Από το Τμήμα Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. και Μάθησης στο Χώρο Εργασίας της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης:  Συνέχεια

Ωρολόγιο Πρόγραμμα ΓΕΛ

Υ.Α. 74181, ΦΕΚ 2338/Β/15-06-2020 «Ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των Α΄, Β΄και Γ΄ τάξεων του Γενικού Λυκείου, ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων του Εσπερινού Γενικού Λυκείου». Καταργούνται τα μαθήματα Ερευνητικές Εργασίες Λυκείου και Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

Θέματα Πανελλαδικών ΕΠΑΛ 2020

ΣΓΕ Θέματα Ιουνίου, Απαντήσεις Ιουνίου
Α. Βιολογικής Γεωργίας Θέματα ΙουνίουΑπαντήσεις Ιουνίου

Διδασκαλία Τεχνολογίας το 2020-21

ΦΕΚ 2450/Β/19-06-2020 «Διδασκαλία του διδακτικού/μαθησιακού πεδίου
Τεχνολογία και Πληροφορική στο Γυμνάσιο»: Από το 2020 – 21 οι 2 ώρες πληροφορικής μοιράζονται με την Τεχνολογία και την Οικιακή Οικονομία στην Α Τάξη.

Εξ Αποστάσεως επιμορφωτικές συναντήσεις

Τον Μάιο υλοποιήθηκαν δύο σύγχρονες τηλεσυνεδρίες μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ (Cisco Webex) για εκπαιδευτικούς ειδικότητας, ανά Διεύθυνση Εκπαίδευσης.  Συνέχεια