Ιστοσελίδες μαθημάτων Τομέα

Στον προσωπικό διαδικτυακό χώρο που μου παρέχει το Π.Σ.Δ. έχω αναρτήσει μια πρόταση για υποστήριξη των μαθημάτων του Τομέα Γεωπονίας. Εκεί κάποιος που θέλει να αξιοποιήσει ψηφιακά εργαλεία στη διδασκαλία, μπορεί να βρει και τα σχολικά εγχειρίδια και τις οδηγίες διδασκαλίας και τα Προγράμματα Σπουδών αλλά κυρίως το αναρτημένο σε επίσημα αποθετήρια ψηφιακό υλικό, όλα σε ένα μέρος. Επισκεφθείτε τον ιστότοπο.
Σημείωση: Περισσότερα ψηφιακά βοηθήματα και ιδέες στο μενού «Ψηφιακά εργαλεία»

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Google group – Ομάδες ενημέρωσης εκπαιδευτικών

Έχουν δημιουργηθεί φόρουμ για την αλληλοϋποστήριξη και ενημέρωση των εκπαιδευτικών. Ανάλογα με το μάθημα που διδάσκετε, επισκεφθείτε τις παρακάτω ιστοθέσεις και κάντε αίτημα εγγραφής. Συνέχεια

Ύλη Πανελλαδικών ΕΠΑΛ 2022

ΥΑ Φ6/85271/Δ4/ΦΕΚ 3147/τ.Β/ 19-07-2021 Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2022 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά της Γ Τάξης ημερησίων και εσπερινών ΕΠΑΛ. Σημείωση: Δεν φαίνεται να υπάρχουν αλλαγές όσον αφορά τα μαθήματα του Τομέα.

Θέματα Πανελλαδικών ΕΠΑΛ 2021

1. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας          Θέματα Ιουνίου
  2. Σύγχρονες Γεωργ. Επιχειρήσεις   Θέματα Ιουνίου

Πρόγραμμα Πανελλαδικών 2020-2021

1. Τρίτη 15 Ιουνίου: Νέα Ελληνικά
  2. Πέμπτη 17 Ιουνίου: Μαθηματικά
  3. Σάββατο 19 Ιουνίου: Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
  4. Παρασκευή 25 Ιουνίου: ΣΓΕ
Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , , | Σχολιάστε

Διεθνές Συνέδριο «Εκπαιδευτικοί & Εκπαίδευση STE(A)M»

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί διαδικτυακά από Παρασκευή 07/05/2021 έως Κυριακή 09/05/2021. Κατεβάστε την 6η Ανακοίνωση – Δελτίο Τύπου μέσω της οποίας μπορείτε να δείτε και το τελικό πρόγραμμα, (με τους συνδέσμους των αιθουσών /YouTube), τα αναλυτικά στοιχεία των προσκεκλημένων ομιλητών, των εισηγήσεων, των διδακτικών πρακτικών και των ειδικών συνεδριών (εργαστηρίων, επιμορφωτικών συνεδριών, στρογγυλών τραπεζιών και συμποσίου) και τις περιλήψεις. Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

Οδηγίες για εργαστηριακά μαθήματα κατά την πανδημία

ΥΑ Φ3/44963/ΓΔ4/19-04-2021 Οδηγίες διδασκαλίας/διαχείρισης της ύλης διαρκούσης της πανδημίας (Covid-19) εργαστηριακών μαθημάτων, μαθημάτων Επιλογής της Α΄ τάξης, μαθημάτων Γενικής Παιδείας της Α΄ και Β΄ τάξης του Τομέα Πληροφορικής και τεχνολογικών-επαγγελματικών μαθημάτων Τομέων της Β΄ τάξης των ΕΠΑ.Λ.

Αφορά το μάθημα «Γεωπονία και Αειφόρος Ανάπτυξη» της Α και το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων της Β Τάξης του Τομέα ειδικά κατά την διάρκεια των μέτρων κατά της πανδημίας.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Εμβολιασμός εκπαιδευτικών

Ξεκίνησε ο συστηματικός εμβολιασμός των εκπαιδευτικών κατά του κορωνοϊού. Περισσότερες πληροφορίες στο  https://emvolio.gov.gr

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Σεμινάριο για την Κορινθιακή Σταφίδα

Σεμινάριο με τίτλο «Η Κορινθιακή Σταφίδα στα Προγράμματα Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη»  συνδιοργανώνεται από το Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης (MIO-ECSDE), το Διεθνές Δίκτυο MEdIES, τα Κ.Π.Ε. Σικυωνιών, Καλαμάτας, Καστρίου, Κλειτορίας – Ακράτας, Κρεστένων, Μεσολογγίου, Μολάων, Νέας Κίου και την Έδρα /Δίκτυο UNESCO-ΕΚΠΑ «Διαχείριση και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη» και σε συνεργασία με  Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων των Δ/σεων Α/θμιας Εκπ/σης Αργολίδας, Αχαΐας, Ζακύνθου, Ηλείας, Κορινθίας και Β/θμιας Εκπ/σης Αργολίδας, Αχαΐας, Κορινθίας. Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Διημερίδα των ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας

Τα 1ο, 2ο, 3ο και 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνουν διαδικτυακή διημερίδα με θέμα: «Τηλεκπαίδευση στην εποχή της πανδημίας: Δυνατότητες και περιορισμοί» το Σάββατο 3 και την Κυριακή 4 Απριλίου 2021.
Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει το πρόγραμμα της διημερίδας και οι οδηγίες σύνδεσης στην πλατφόρμα webex events.
Ιστοσελίδα διημερίδας: https://2pekeskm.sites.sch.gr/teleconference/

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

Ταχύρρυθμη επιμόρφωση εκπαιδευτικών στην ΕξΑ εκπαίδευση

Το Υπουργείο ξεκινάει την ταχύρρυθμη επιμόρφωση εκπαιδευτικών στην Εξ Αποστάσεως εκπαίδευση. Για να δηλώσετε συμμετοχή ως εκπαιδευτές επισκεφθείτε την ιστοσελίδα https://t4e.sch.gr/. Για να δηλώσετε συμμετοχή ως επιμορφούμενοι επισκεφθείτε την ιστοσελίδα http://trainees.t4e.sch.gr/. Δείτε αναλυτικά την εγκύκλιο.
Παράταση προθεσμίας (ΦΕΚ 87/τ.Β/15-01-2021):
Μέχρι 29 Ιανουαρίου για το μητρώο επιμορφωτών και μέχρι 31 Ιανουαρίου για επιμορφούμενους.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Προτεινόμενη πορεία διδασκαλίας (μειωμένης) ύλης πανελλαδικών

Μετά την Μείωση της ύλης των πανελλαδικών μαθημάτων αναρτώ για το υπόλοιπο του διδακτικού έτους (Ιανουάριος – Μάιος 2021) μια πρόταση ενδεικτικής πορείας διδασκαλίας της διδακτέας / εξεταστέας ύλης των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων της Γ τάξης ημερησίων ΕΠΑ.Λ. / Δ τάξης ΕΝΕΕΓΥΛ. Η προτεινόμενη πορεία βασίζεται στις εξής παραδοχές: Συνέχεια