OutdoorClassroomDay

Outdoor Classroom Day 2023

OCDay new logo

Οι Outdoor Classroom Days είναι ένα παγκόσμιο κίνημα που σκοπεύει να κάνει τον χρόνο παραμονής και παιχνιδιού σε εξωτερικούς χώρους, καθημερινότητα κάθε παιδιού. Δύο ημέρες δράσης κάθε χρόνο, οι εκπαιδευτικοί βγάζουν τα παιδιά σε εξωτερικούς χώρους για να παίξουν και να μάθουν.

Τα παιδιά περνούν λιγότερο χρόνο σε εξωτερικούς χώρους από ποτέ και αυτό επηρεάζει την υγεία, την ευημερία και την ανάπτυξή τους. Ο χρόνος σε εξωτερικούς χώρους  την Ημέρα της Υπαίθριας Τάξης και κάθε μέρα θα κάνει τα παιδιά πιο χαρούμενα και υγιή, καθώς και θα τα εξοπλίσει με τις δεξιότητες που χρειάζονται για τη ζωή. Ο σχηματισμός σχέσεων που βασίζεται στη φύση, είναι επίσης πιο φυσικός για όλους τους μαθητές/τριες, καθώς βιώνουν κοινωνικές αλληλεπιδράσεις μακριά από μια οθόνη. Η μάθηση πραγματοποιείται σε διαφορετικά πλαίσια, όχι μόνο στις αίθουσες διδασκαλίας, αλλά και έξω από τους τοίχους της τάξης αποτελώντας μεγαλύτερο κίνητρο για μάθηση. Τα παιδιά είναι πιο χαρούμενα όταν παίζουν και μαθαίνουν αβίαστα έξω από την τάξη συμβάλλοντας στη συνολική ανάπτυξη του ατόμου με ακαδημαϊκά, φυσικά, συναισθηματικά, κοινωνικά και ψυχολογικά οφέλη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ενισχύεται μέσα από τις υπαίθριες δραστηριότητες– παιχνίδια η σχέση μεταξύ του ατόμου και του φυσικού περιβάλλοντος και το σημαντικότερο να παρέχονται ευκαιρίες διασύνδεσης της γνώσης με την πραγματικότητα ενισχύοντας την αυτοπεποίθηση, την ανάληψη πρωτοβουλιών, την ικανότητα επίλυσης προβλήματος και την κριτική σκέψη.

OCDay certificate global actionfunder page 0001

ΧΑΡΤΗΣ

OutdoorClassroomDay 2023

Outdoor Classroom Day 2022

OCDay certificate 6o Nηπιαγωγείο

Πήραμε  μέρος με δραστηριότητες έξω από την τάξη…!

Περίπου 30 παιδιά ταξίδεψαν στο Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής,  της οικογένειας Συρμακέζη, στην Ελάτεια Λάρισας. Ταξίδεψαν στο χρόνο, έμαθαν, εξερεύνησαν, έπαιξαν σε εξωτερικούς χώρους και μάζεψαν ελιές από το βιολογικό ελαιώνα. Περάσαμε υπέροχα και μοιραστήκαμε τη χαρά των παιδιών που βίωσαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς για την βοήθεια και την υποστήριξή τους!

FotoJet 1

Καλή Ημέρα στην Υπαίθρια Τάξη! Τα παιδιά μας αγαπούν πραγματικά τις εξωσχολικές δραστηριότητες και γιορτάζουμε τη σημασία του χρόνου στην ύπαιθρο συχνά. Μέσα από την επαφή τους με τη φύση τα παιδιά θα αποκτήσουν κοινωνικές δεξιότητες, θα έρθουν πιο κοντά με τους φίλους τους, θα αναπτύξουν θετική στάση και τελικά θα ακολουθήσουν έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής…

Outdoor Classroom Day.