Δράσεις Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Το σχολείο μας έχει ως στόχο την ανάπτυξη δεξιοτήτων στους μαθητές μας που θα τους επιτρέψουν να γίνουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες και υγιείς, ενεργοί πολίτες. Αυτός ο στόχος συνδέεται με την προώθηση της συνεργασίας, της αρμονικής συνύπαρξης και της ανθρωπιστικής δράσης, οι οποίες συμβάλλουν στην ανάπτυξη του πολιτισμού και τη σφυρηλάτηση των ανθρωπίνων σχέσεων.

Μέσω αυτής της δράσης, οι μαθητές/τριες αισθάνονται ότι ανήκουν σε μια κοινωνική ομάδα και ενστερνίζονται ηθικές αξίες όπως η αγάπη, η φιλία και η υπευθυνότητα. Αυτό επίσης έχει θετικές επιπτώσεις στην κοινωνία συνολικά, καθώς προάγονται η αγαθοεργία και η δικαιοσύνη. Το σχολείο μας ενθαρρύνει επίσης τους μαθητές μας να συμμετέχουν σε εθελοντικές δράσεις, καθώς αυτές οι ευεργετικές συνέπειες διατηρούνται μακροπρόθεσμα και συμβάλλουν στην ανάπτυξη της κοινωνικής προσφοράς και της αλληλεγγύης στους νέους μας.

Καλέ Θεούλη, εμείς είμαστε καλά.
Κάνε, καλέ Θεούλη, να ‘χουν όλα τα παιδάκια
ένα ποταμάκι γάλα, μπόλικα αστεράκια, μπόλικα τραγούδια.
Κάνε, καλέ Θεούλη, να ‘ναι όλοι καλά,
έτσι που κι εμείς να μη ντρεπόμαστε για τη χαρά μας.

Γιάννης Ρίτσος