«Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία»

olympiakoi agonesΤο σχολείο μας, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία»  που υλοποιείται από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (ΕΟΕ), και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝΟΑ), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α , οργάνωσε δραστηριότητες με βασικό σύνθημα «Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024» στις 26 Απριλίου, υπό την επιμέλεια του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής Στέλιο Τσίτου.  Έγινε εισαγωγή και ενημέρωση των μαθητών για τους Αγώνες, τη σημασία των 5 Ολυμπιακών κύκλων καθώς και της Ολυμπιακής εκεχειρίας. Πραγματοποιήθηκε απαγγελία του Ολυμπιακού ύμνου, συμβολική αναπαράσταση της αφής της Ολυμπιακής φλόγας, καθώς και παρουσίαση των Ολυμπιακών αθλημάτων.

Στόχος της δράσης ήταν να εμπνευστούν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές στη διαμόρφωση συμπεριφορών, δεξιοτήτων και αξιών, οι οποίες εκπορεύονται από τους Ολυμπιακό πνέυμα, το οποίο απαιτεί αλληλοκατανόηση, με πνεύμα φιλίας, αδελφοσύνης και Ευ Αγωνίζεσθαι καθώς και στον σκοπό του Ολυμπιακού Κινήματος που είναι να συνεισφέρει στο χτίσιμο ενός ειρηνικού και καλύτερου κόσμου, εκπαιδεύοντας τη νεότητα μέσω του αθλητισμού, χωρίς κανενός είδους διάκριση.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.