Επίσκεψη σε φάρμα της Ά τάξης

Τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου, οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν με τους δασκάλους τους κα Ελένη Γράψα και κο Κωνσταντίνο Παππά και τη σχολική νοσηλεύτρια κα Αριστέα Βίτσα το Κτήμα Ταξιαρχών στο Ψηλογέφυρο Αγρινίου. Εκεί τα παιδιά ξεναγήθηκαν από την πρεσβυτέρα Αμαλία Παππά Καντάνη στο γαλακτοκομείο και το τυροκομείο της κτηνοτροφικής μονάδας. Ταξίδεψαν από την συγκομιδή αγελαδινού γάλακτος, στην παστερίωσή του, στην επεξεργασία των λιπαρών, έως την παραγωγή του
τελικού πόσιμου γάλακτος, του βουτύρου, του τυριού, του κεφίρ και των άλλων προϊόντων του. Έπειτα περιηγήθηκαν από την ευγενέστατη κα Ελένη (επιστάτρια του κτήματος) στη φάρμα με τις αγελάδες και τα μοσχαράκια και στον Ιερό Ναό Παμεγίστων Ταξιαρχών. Τέλος, οι μικροί μας φίλοι είχαν την ευκαιρία να παίξουν στον υπαίθριο χώρο του κτήματος και το προαύλιο του ναού. Φεύγοντας, προσφέρθηκε στα παιδιά από ένα μπουκάλι ολόφρεσκο, αγνό γάλα αγελάδας.

Ήταν στ’ αλήθεια μια ξεχωριστή εμπειρία, που θα χαραχτεί στις μνήμες όλων!
Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Πρωτοπρεσβύτερο Πατέρα Κωνσταντίνο Καντάνη, εφημέριο του Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Αγρινίου, για την πρόσκληση και την φιλοξενία, μα και όλους τους απασχολούμενους στο Κτήμα Ταξιαρχών που άνοιξαν την αγκαλιά τους στο σχολείο μας.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.