Εκδήλωση για την Ειρήνη σε συνεργασία με την Επιτροπή Ειρήνης Αγρινίου

αρχείο λήψηςΗ ειρήνη αποτελεί μια πανανθρώπινη αξία η οποία καλλιεργείται στο σχολείο στους μαθητές μέσα από πολλές ευκαιρίες που δίνονται. Μέσα από τα μαθήματα της ιστορίας, της γλώσσας, της γεωγραφίας, μέσα από τους εορτασμούς των εθνικών επετείων κ.ά.

Στόχος του σχολείου αποτελεί οι μαθητές να κατανοήσουν την αξία της ειρήνης και ως μικροί μαθητές τώρα και αυριανοί υπεύθυνοι ενεργοί πολίτες να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και να αγωνίζονται για την ειρήνη.

Έχοντας αυτά κατά νου, δεχτήκαμε με χαρά να πάρουμε μέρος στην δράση της επιτροπή ειρήνης Αγρινίου «Ζωγραφίζω για την ειρήνη».

Μετά από ευαισθητοποίηση που πραγματοποιήθηκε με διάφορες δραστηριότητες που υλοποίησαν οι εκπ/κοί με τους μαθητές τους, τα παιδιά εκφράστηκαν για την ειρήνη με ζωγραφική.

Έτσι σήμερα εκθέσαμε αυτά τα έργα και πραγματοποιήσαμε μια μικρή εκδήλωση για την ειρήνη με απαγγελίες ποιημάτων, σχετικών  αποσπασμάτων  και τραγουδιών.

Επίσης έγινε βράβευση των 3 καλύτερων ζωγραφιών.

Δείτε το ρεπορτάζ της AcheloosTV

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.