Ημέρα σχολικού αθλητισμού – Οκτώβρης 2014

αρχείο λήψηςΓράφει ο εκπ/κός Φ. Αγωγής και υπεύθυνος  της δράσης, Ρηγογιάννης Δ.

Την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου, το σχολείο μας, στα πλαίσια της Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, πραγματοποίησε εκδηλώσεις στο Δημοτικό πάρκο Αγρινίου. Συγκεκριμένα τα παιδιά χωρισμένα σε τυχαίες ομάδες διαγωνίστηκαν σε σειρά διαμορφωμένων αθλημάτων των kids athletics, όπως ρίψη παιδικού ακοντίου, άλμα σε μήκος χωρίς φορά, φόρμουλα 1, ρίψη ιατρικής μπάλας κ.α. Ο τρόπος διεξαγωγής και βαθμολόγησης των επιδόσεων ήταν τέτοιος ώστε η ατομική επίδοση να εντάσσεται στη γενικότερη ομαδική βαθμολογία.Έτσι λοιπόν κάθε παιδί ανάλογα με τις δυνατότητές του συνεισέφερε τις δικές του δυνάμεις, σε διαφορετικού τύπου αγωνίσματα, με στόχο την επικράτηση της ομάδας. Απώτερος σκοπός αυτού του τρόπου αξιολόγησης ήταν να διδαχθούν τα παιδιά ότι η ομαδική δουλειά είναι σημαντικότερη από την ατομική, αλλά και ότι ο καθένας από εμάς έχει ειδικές ικανότητες που τον κάνουν ξεχωριστό αλλά και ισότιμο μέλος μιας ομάδας. Η όλη εκδήλωση ήταν ενταγμένη στο θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι Διαφορετικοί, όλοι Ίσοι».

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.