Γενναιόδωρη προσφορά από τους μαθητές μας στους «Γιατρούς Χωρίς Σύνορα»

Οι μαθητές του σχολείου μας ευαισθητοποιήθηκαν πάρα πολύ από την παρουσίαση που έκαναν οι ΓΧΣ στο σχολείο μας τον περασμένο μήνα η οποία αφορούσε στο πρόβλημα του υποσιτισμού που αντιμετωπίζουν εκατομμύρια παιδιά σε όλο τον κόσμο. Από εκείνη την μέρα και μέχρι τέλος Φεβρουαρίου (ημερομηνία που είχαμε ορίσει) συγκεντρώθηκε από όλους μαθητές το ποσό των 210 ευρώ και το οποίο σήμερα οι ίδιοι οι μαθητές καταμέτρησαν και με συνοδεία εκπαιδευτικού το κατέθεσαν με ταχυδρομική επιταγή. Από τους «Γιατρούς Χωρίς Σύνορα» μας ευχαρίστησαν θερμά τηλεφωνικώς, αλλά αναμένεται και έγγραφη επιστολή.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγχαίρει του μαθητές γι’ αυτή την πράξη τους, αφού δείχνει ευαισθητοποίηση στα μεγάλα προβλήματα που μαστίζουν την ανθρωπότητα. Άλλωστε οι μαθητές μας  δεν είναι η πρώτη φορά φέτος που προβαίνουν σε ανάλογη ενέργεια. Η Unicef για τη συμμετοχή και δράση του σχολείου μας στο πρόγραμμα: «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών»  (μεταξύ άλλων συγκεντρώθηκε και χρηματικό ποσό) χαρακτηρίζει το σχολείο μας στην αναφορά που κάνει στην ιστοσελίδα της «ως παράδειγμα προς μίμηση».

Κατηγορίες: Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.