ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ Β΄τάξη φεβρουάριος ΄23

Στα πλαίσια του μαθήματος γλώσσας οι μαθητές της Β΄τάξης έφεραν παλιά αντικείμενα ,εργαλεία, κεντήματα ,ετοίμασαν τις λεζάντες για τα εκθέματά τους,έφτιαξαν ανακοίνωση και προσκλήσεις για τους γονείς τους.

20230302 110355

Η λαογραφική έκθεση ετοιμάστηκε στη βιβλιοθήκη όπου ξεναγήθηκαν οι μαθητές του νηπιαγωγειου και του δημοτικού σχολείου.Διαβάστηκαν επίσης αποσπάσματα μυθιστορημάτων και διηγημάτων σχετικά με τα χρόνια της μεταπολεμικής περιόδου.

Αυτό όμως που τους άρεσε περισσότερο ήταν η δραματοποίηση της καθημερινότητας :του αγρότη ,της νοικοκυράς, του κτηνοτρόφου ,ακόμα και του παραδοσιακού γάμου με την έκθεση προίκας, όπου την παρουσίασαν στους γονείς .

20230306 120333

Πατήστε εδώ να δείτε τα εκθέματα