Αρχική » Προσωπικότητες της Λάρισας

Προσωπικότητες της Λάρισας

Η Λάρισα και η ευρύτερη περιοχή του νομού έχει αναδείξει σπουδαίες προσωπικότητες όπως:

Ο Θεόκλητος (Θεοχάρης) Φαρμακίδης

που γεννήθηκε στη Νίκαια (Νεμπεγλέρ)  της Λάρισας το 1784 και πέθανε στην Αθήνα το 1860.  Αφού έλαβε τη βασική μόρφωση στο χωριό του και στη Λάρισα όπου και χειροτονήθηκε διάκονος το 1802,  συνέχισε τις σπουδές του στη Μεγάλη του Γένους Σχολή (1804 – 1806), στη Σχολή των Κυδωνιών και στην Ακαδημία του Ιασίου (1806 – 1811). Στη συνέχεια χειροτονήθηκε πρεσβύτερος στο Βουκουρέστι και διορίστηκε εφημέριος του Ι. Ναού Αγίου Γεωργίου στη Βιέννη (1811 μέχρι το 1818). Με τον Άνθιμο Γαζή και τον Κωνσταντίνο Κοκκινάκη εξέδιδαν το περιοδικό «Λόγιος Ερμής».
Ο Κωνσταντίνος Κούμας (1777-1836)

είναι σημαντική πνευματική  μορφή της Λάρισας που αγωνιζόταν  για την οργάνωση και τη διάδοση της παιδείας στον υπόδουλο ελληνισμό. Υπήρξε Λόγιος και διδάσκαλος του γένους με βαθιά επιστημονική γνώση που δίδαξε σε σχολεία της Λάρισας, της Τσαριτσάνης και των Αμπελακίων.  Από το 1803 μέχρι το 1818 ταξιδεύει σε διάφορα  κέντρα της εποχής όπως: η Βιέννη, η Σμύρνη, η Κωνσταντινούπολη και η Γερμανία.

Ο Ιωάννης Βηλαράς (1771-1823)

Ο γιατρός Ιωάννης Βηλαράς υπήρξε χαρισματικός εκφραστής ριζοσπαστικών ιδεών που προσέφερε πολλά στα γράμματα και τον πολιτισμό της Λάρισας. Το 1812 ήρθε στη Λάρισα ως γιατρός του Βελή πασά. Στη Λάρισα το 1814 κυκλοφορεί το βιβλίο του «Ρομέηκη γλοσα», αφιερωμένο στον Λόγιο Δάσκαλο του Γένους Αθανάσιο Ψαλίδα.
Ο Ιωάννης Οικονόμου Λαρισσαίος – Λογιωτάτου, γεννήθηκε στη Λάρισα το 1783 και πέθανε στα 1842. Σπούδασε αρχικά στα σχολεία της Τσαριτσάνης και των Αμπελακίων και από το 1806 έως το 1815 ταξιδεύει στο Άγιο Όρος, την Κωνσταντινούπολη, το Σινά, την Αλεξάνδρεια και τη Σμύρνη. Το 1815 επιστρέφει μόνιμα στη Λάρισα. Υπήρξε μέλος της «Φιλόμουσου Εταιρία» καθώς και της «Φιλικής Εταιρίας».
Ο Οικονόμου ο εξ Οικονόμων Κωνσταντίνος (1780-1857)

επιφανής κληρικός  με χαρακτηριστικό γνώρισμα την  ηθική, τη σύνεση, τη μόρφωση και τη γνώση, γεννήθηκε στην Τσαριτσάνη της Λάρισας. Διέθετε την ιδιαίτερη ικανότητα να απαγγέλλει ραψωδίες του Ομήρου και να γράφει στίχους στην ομηρική γλώσσα. Το γεγονός ότι ήταν πολυμαθής και οξυδερκής με ιδιαίτερη ευφράδεια λόγου, τον βοήθησε να καταξιωθεί και να χαρακτηριστεί μεγάλη μορφή της Εκκλησίας και του έθνους.

Ο Μ. Καραγάτσης (Δημήτριος Ροδόπουλος)  (1908-1960)

είναι ο γνωστότερος ίσως λογοτέχνης της Λάρισας. Ο πατέρας του, από την Πελοπόννησο, ήταν δικηγόρος και πολιτικός ενώ  η  μητέρα του καταγόταν από τον Τύρναβο. Το ψευδώνυμο Καραγάτσης το πήρε από το δέντρο πτελέα ή καραγάτσι, γιατί στο εξοχικό της οικογένειάς του στη Ραψάνη της Θεσσαλίας, όπου περνούσε τα καλοκαίρια του, συνήθιζε να διαβάζει καθισμένος κάτω από ένα καραγάτσι. Στα πρώτα του βήματα έγραφε ποιήματα, αλλά εγκατέλειψε την ποίηση και στράφηκε στην πεζογραφία όπου ξεχώρισε από τους υπόλοιπους της γενιάς του χάρη στην αφηγηματική του ευχέρεια και τη φαντασία του. Οι κριτικοί τον χαρακτηρίζουν ως «γεννημένο πεζογράφο».

Ο Γεώργιος Κατσίγρας (1914-1998)

σπούδασε ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών όπου αναγορεύτηκε Διδάκτορας της χειρουργικής. Στα χρόνια της Κατοχής συνελήφθη από τους Ιταλούς και φυλακίστηκε στη Λάρισα και την Αθήνα. Στη Λάρισα, ίδρυσε χειρουργική κλινική, η οποία από το 1987 και έπειτα στεγάζει την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Επίσης θεωρείται σημαντικός συλλέκτης νεοελληνικής τέχνης, έχοντας αποκτήσει  μια συλλογή -ανυπολόγιστης αξίας – πινάκων ζωγραφικής, χαρακτικής και σχεδίων, 700 περίπου έργων Ελλήνων καλλιτεχνών που στη συνέχεια δώρισε στον  Δήμο Λάρισας με αποτέλεσμα τη δημιουργία της «Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα ».
Ο Τάκης Τλούπας (1920-2003)

γεννήθηκε το 1920 στη Λάρισα. Ήταν γιος ξυλογλύπτη και ακολούθησε την τέχνη του πατέρα του ως την κατοχή. Αργότερα έρχεται σ’ επαφή με τη φωτογραφία που τον συναρπάζει και την κάνει επάγγελμα. Στον ελεύθερο χρόνο του αποτυπώνει τη φύση του Ολύμπου, της Πίνδου και του Θεσσαλικού κάμπου. Το 1981 κυκλοφόρησε βιβλίο με αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες του και τίτλο «Από τη Γη των ανθρώπων». Το 1988 συμμετείχε με φωτογραφίες του στο βιβλίο «Βαρούσι». Το 1986, σε συνεργασία με το δήμο Λάρισας, εκδόθηκε το βιβλίο «Εικόνες από τη Λάρισα του χθες».

Τα κείμενα και οι φωτογραφίες της παρούσας ερευνητικής εργασίας προέρχονται κυρίως από πηγές του διαδικτύου και έλαβαν μέρος οι μαθητές/τριες του ΣΤ΄1 τμήματος του 18ου Δημοτικού Σχολείου:

Κωνσταντίνος Γαυρινιώτης

Έλλη Παπαστεργίου

Ευαγγελία Στρούλιου

Όλγα Τσιαπλέ

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.