Δάσος Φράξος …υπόσχεση ζωής

fraxos

Γράφει η εκπ/κός του σχολείου Βίκυ Καραμπούλη

Η εκδρομή μας στο δάσος του Φράξου έγινε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ανεβαίνω στο βουνό και πατώ στον ουρανό» που υλοποιεί το σχολείο μας την φετινή χρονιά. Η υπεύθυνη του προγράμματος του ΚΠΕ κ. Όλγα Γιαννακογεώργου μας υποδέχτηκε και μας έδωσε τις απαραίτητες οδηγίες. Ήταν μια πεζοπορική διαδρομή 3.100 μ.. Περπατήσαμε στο πέτρινο μονοπάτι που περνάει μέσα από το δάσος του Φράξου και είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε, να εξερευνήσουμε και να θαυμάσουμε το Μεγαλείο της Φύσης. Το δάσος αυτό είναι προστατευμένο από το Δασαρχείο διότι εκεί βρίσκονται φράξοι, ένα μοναδικό είδος δέντρου που ευδοκιμεί στην περιοχή λόγω του ότι εκεί υπάρχει πολύ νερό. Ο φράξος είναι ένα υδροχαρές φυτό που μόνο εκεί θα μπορούσε να αναπτυχθεί. Γνωρίσαμε επίσης το σύνολο του δάσους σαν μια οντότητα που ζει και αναπνέει και έχει τις δικές του ανάγκες. Μάθαμε να παρατηρούμε τα σημάδια στο δάσος ώστε να καταλαβαίνουμε τι θέλει να μας πει και ακούσαμε πουλιά και μικρά ζώα που βρίσκονται και ζουν μέσα σ’ αυτό. Περπατώντας μέσα στο δάσος οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη φύση, έμαθαν πώς να την προστατεύουν και πως θα διατηρήσουν αυτή τη φυσική κληρονομιά. Μετά από τον περίπατο μας οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας και έπαιξαν δημιουργικά παιχνίδια για τη φύση. Eυχαριστούμε τους υπευθύνους του ΚΠΕ Θέρμου-Μεσολογγίου, την κ. Όλγα Γιαννακογεώργου και το Δασαρχείο για την υπέροχη αυτή εκδρομή.

Το video κατασκεύασε η εκπ/κός Βίκυ Καραμπούλη

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά, Επιμόρφωση. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.