Bee bot

Το Νηπιαγωγείο μας έχει επιλεγεί ανάμεσα σε 209 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τις ανάγκες της υλοποίησης δράσης STEM 2.0 για τη σχολική χρονιά 2019-2020.

Μέσα στις υποχρεώσεις μας λοιπόν είναι να κάνουμε κάποιες δράσεις με το ρομποτάκι μας bee bot και με το νέο ρομποτάκι που μας αποστέλλεται μέχρι τα τέλη Νοέμβρη, First Kids Coding and Robotics.

Αφού λοιπόν τον πρώτο καιρό εξοικειώνουμε τα παιδιά με το αρχικό γράμμα του ονόματός τους, αποφασίσαμε να το κάνουμε και με τη βοήθεια της μέλισσας ρομποτ μας.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των σχολείων που θα συμμετέχουν τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα πρέπει:

• Να εγγράψουν ένα ευρωπαϊκό έργο eTwinning προσανατολισμένο στο STEM με αξιοποίηση του εξοπλισμού, τουλάχιστον εξάμηνης διάρκειας.
  • Να ενημερώνουν την κάρτα έργου σε δίμηνη βάση και
  • Να υποβάλουν αίτηση για Εθνική Ετικέτα Ποιότητας με την ολοκλήρωση του έργου.

Το Νηπιαγωγείο Νεοχωρούδας ήδη έχει δημιουργήσει στο eTwinning to πρόγραμμα: Ο κάπτεν Τζιμ, η Λάσι και τα κουτάβια της, ένα STEAM project.

Το πρόγραμμά μας έχει ευρωπαίους εταίρους από την Πορτογαλία και από την Τουρκία και ενημερώνεται σε εβδομαδιαία βάση

και σε λίγο θα έχετε μία πρώτη εικόνα για το τι μέλλει γενέσθαι.