Bee bot

Το Νηπιαγωγείο μας έχει επιλεγεί ανάμεσα σε 209 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τις ανάγκες της υλοποίησης δράσης STEM 2.0 για τη σχολική χρονιά 2019-2020.

Μέσα στις υποχρεώσεις μας λοιπόν είναι να κάνουμε κάποιες δράσεις με το ρομποτάκι μας bee bot και με το νέο ρομποτάκι που μας αποστέλλεται μέχρι τα τέλη Νοέμβρη, First Kids Coding and Robotics.

Αφού λοιπόν τον πρώτο καιρό εξοικειώνουμε τα παιδιά με το αρχικό γράμμα του ονόματός τους, αποφασίσαμε να το κάνουμε και με τη βοήθεια της μέλισσας ρομποτ μας.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των σχολείων που θα συμμετέχουν τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα πρέπει:

• Να εγγράψουν ένα ευρωπαϊκό έργο eTwinning προσανατολισμένο στο STEM με αξιοποίηση του εξοπλισμού, τουλάχιστον εξάμηνης διάρκειας.
  • Να ενημερώνουν την κάρτα έργου σε δίμηνη βάση και
  • Να υποβάλουν αίτηση για Εθνική Ετικέτα Ποιότητας με την ολοκλήρωση του έργου.

Το Νηπιαγωγείο Νεοχωρούδας ήδη έχει δημιουργήσει στο eTwinning to πρόγραμμα: Ο κάπτεν Τζιμ, η Λάσι και τα κουτάβια της, ένα STEAM project.

Το πρόγραμμά μας έχει ευρωπαίους εταίρους από την Πορτογαλία και από την Τουρκία και ενημερώνεται σε εβδομαδιαία βάση

και σε λίγο θα έχετε μία πρώτη εικόνα για το τι μέλλει γενέσθαι.

Παλαμό-αλφαβητάρι

Σήμερα Παρασκευή 4 Οκτωβρίου, το Ημερολόγιο γράφει Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων. Στο νηπιαγωγείο είναι αγαπημένη μέρα αυτή και αγαπημένη συνήθεια να μιλάμε για τα ζωάκια και να τα φροντίζουμε… Αποφασίσαμε λοιπόν να φτιάξουμε προς τιμήν τους ένα αλφαβητάρι αλλιώτικο. Με τις παλάμες μας και τα ζωάκια που μπορούν να βρουν από τα γράμματα της αλφαβήτας… και να τι καταφέραμε!

Op art- Τέχνη στο κεφάλι ενός κουταβιού

IMG_20191003_124034

Η Οπ Αρτ (Op Art) είναι μια μορφή αφηρημένης, γεωμετρικής τέχνης που αναπτύχθηκε στη δεκαετία του 1960. Σκοπός της Οπ Αρτ είναι κυρίως η πρόκληση του θεατή μέσω φαινομένων οπτικής απάτης και οπτικών ψευδαισθήσεων, συχνά σε ασπρόμαυρες συνθέσεις. Ως καλλιτεχνικό ρεύμα, θεωρείται σε ένα βαθμό συγγενές των κινημάτων του κονστρουκτιβισμού και του νεοπλαστικισμού.

Ο όρος Οπ Αρτ (από το Optical Art) χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά τον Οκτώβριο του 1964, στο περιδικό Time, ωστόσο έργα που ανήκουν σήμερα στο καλλιτεχνικό ύφος της Οπ Αρτ είχαν αρχίσει να δημιουργούνται μερικά χρόνια νωρίτερα.

Το νηπιαγωγείο της Νεοχωρούδας, θέλοντας να βοηθήσει τα παιδιά να βελτιώσουν τη λεπτή τους κινητικότητα, να καλλιεργήσουν την υπομονή τους και να απολαύσουν το αισθητικό αποτέλεσμα της εργασίας τους, αποφάσισε να εισάγει τα παιδιά στην οπ- αρτ με το κεφάλι ενός κουταβιού.