Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης Κιλκίς.

Στις 15 Δεκεμβρίου 2010 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη όλων των τάξεων του σχολείου μας στο  Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Αξιούπολης του Ν. Κιλκίς. Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/τριες με τους αντίστοιχους εκπαιδευτικούς των τμημάτων.

Σκοπός της επίσκεψης αυτής ήταν η ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης και σκέψης των μαθητών.

Κατά την επίσκεψη τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες με σκοπό να μελετήσουν (με βάση τα στοιχεία που τους δίνονταν) τη ζωή και τις συνήθειες κάποιων ζώων. Στη συνέχεια ετοίμασαν τα φύλλα εργασίας και απάντησαν σε σχετικές ερωτήσεις.

Ακολούθησε προβολή εκπαιδευτικής ταινίας με θέμα τα ζώα του πλανήτη του απειλούνται με εξαφάνιση ενώ οι μαθητές των μικρών τάξεων είχαν την ευκαιρία να παίξουν στους υπολογιστές διαδραστικά παιχνίδια με περιβαλλοντικό περιεχόμενο.

Ήταν μια επίσκεψη που έμεινε αξέχαστη!