Εθελοντική αιμοδοσία στο σχολείο μας

Σήμερα, 26 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας εθελοντική αιμοδοσία.Την αιμοδοσία οργάνωσαν το Νοσοκομείο Αιγίου, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και το Σχολείο μας.

IMG 20240526 105658

Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε στο κτήριο των Παλαιών Σφαγείων Αιγίου ενδοσχολική επιμόρφωση που συνδιοργάνωσαν οι διευθυντές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αιγίου και του Δημοτικού Σχολείου Ελίκης. Το θέμα της επιμόρφωσης είχε τίτλο:“Ζούμε Αρμονικά Μαζί Σπάμε τη Σιωπή” . Η επιμόρφωση αφορούσε στην παρουσίαση του Νόμου 5029/2023 σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό και την παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων των δύο σχολείων. Οι επιμορφωτές, κος Κατεργάρης και κος Δημόπουλος, παρουσίασαν τόσο το θεσμικό πλαίσιο όσο και το επιστημονικό  μέρος του νέου Νόμου. Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος, ερωτήματα και απαντήσεις μεταξύ εκπαιδευτικών και επιμορφωτών.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣATT001191

Εκδρομή στη θάλασσα

Την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024, το Σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή με άρωμα καλοκαιριού στην παραλία Βαλιμιτίκων Αιγιαλείας! Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων,  συνοδεία όλων των εκπαιδευτικών του Σχολείου μας πέρασαν όμορφα και δημιουργικά τη μέρα τους δίπλα στη θάλασσα!
ΕΚΔΡΟΜΗ ΒΑΛΙΜΙΤΙΚΑ