Μια όμορφη συνεργασία

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ελίκης και η δασκάλα τους, Μιχαλοπούλου Χάρις, έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν αυτή τη σχολική χρονιά  με τους μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ του Ελληνικού Σχολείου Αποστόλου Ανδρέα στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας.  Στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ελίκης έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και ευχοστολίδια για κάθε μαθητή/τρια των συγκεκριμένων τάξεων του έτερου σχολείου και τους τα απέστειλαν ταχυδρομικώς.  Η φιλία δεν έχει σύνορα και η τεχνολογία μπορεί να μικρύνει τις αποστάσεις, δίνοντας την ευκαιρία στους μικρούς μαθητές να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να έρθουν σε επαφή με την Ελληνική Ομογένεια.

Σήμερα είχαν τη χαρά να γνωρίσουν, με τη βοήθεια της τεχνολογίας, τους φίλους τους από το ελληνικό σχολείο Αποστόλου Ανδρέα, στο μακρινό και χιονισμένο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας και να περάσουν ευχάριστα και δημιουργικά μια ολόκληρη ώρα μαζί τους, έχοντας ως θέμα της συνάντησης τους… τα Χριστούγεννα! Συνομίλησαν, γνωρίστηκαν λίγο καλύτερα, τραγούδησαν μαζί κάλαντα από την Ελλάδα και την Κύπρο, απάντησαν στις ερωτήσεις τους και αυτοί στις δικές τους, αντάλλαξαν ευχές και έδωσαν υπόσχεση η επόμενη διαδικτυακή τους συνάντηση να πραγματοποιηθεί πολύ σύντομα!

Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια του Ελληνικού Σχολείου Αποστόλου Ανδρέα Μπέρμιγχαμ, κυρία Παναγιώτα Μάγου Σέργη για την όμορφη συνεργασία και τον συντονισμό των δράσεων, τη δασκάλα της Ε΄ τάξης, κυρία Ευαγγελία Μπακόλα, για την οργάνωση και τη συνεργασία και τη δασκάλα της Δ΄ τάξης, κυρία Βασιλική Μπατσίδου για την παρουσία της στη σημερινή συνάντηση. Ευχαριστούμε επίσης, τον διευθυντή μας, κύριο Ελευθεριώτη Δημήτριο, για τον χαιρετισμό που απηύθυνε, αλλά και τη στήριξη της όλης προσπάθειας.