Άρθρα ανά μήνα: Μάιος 2024
Ενδοσχολική Επιμόρφωση
Την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε στο κτήριο των Παλαιών Σφαγείων Αιγίου ενδοσχολική επιμόρφωση που συνδιοργάνωσαν οι διευθυντές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αιγίου και του Δημοτικού Σχολείου Ελίκης. Το θέμα της επιμόρφωσης είχε τίτλο:“Ζούμε Αρμονικά Μαζί Σπάμε τη Σιωπή” . Η επιμόρφωση αφορούσε στην παρουσίαση του Νόμου 5029/2023 σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό και την παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων των δύο σχολείων. Οι επιμορφωτές, κος Κατεργάρης και κος Δημόπουλος, παρουσίασαν τόσο το θεσμικό πλαίσιο όσο και το επιστημονικό μέρος του νέου Νόμου. Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος, ερωτήματα και απαντήσεις μεταξύ εκπαιδευτικών και επιμορφωτών.
Εκδρομή στη θάλασσα
21-05-2024
Στο πλαίσιο υλοποίησης δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού για το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας στα όρια της 6ης Υ.Πε για το σχολικό έτος 2023-2024 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για εθελοντική Αιμοδοσία στο σχολείο μας από νοσηλεύτρια του Γενικού Νοσοκομείου Αιγίου.
“Ασφαλή όρια Σώματος” και ” Άγχος των εξετάσεων”
21-05-2024
Η κυρία Ψωμαθιανού Αλεξάνδρα, ψυχολόγος από τον Σύλλογο «Το Χαμόγελο του Παιδιού», πραγματοποίησε το πρόγραμμα πρόληψης “Ασφαλή όρια Σώματος” σε 31 μαθητές και μαθήτριες της Α΄και Β΄τάξης του σχολείου μας καθώς και το πρόγραμμα ” Άγχος των εξετάσεων” σε 25 μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης.Το κάθε πρόγραμμα διήρκησε 2 ώρες. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος παρουσιάστηκε η Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 και η Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000.
Προγράμματα ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού
20-05-2024
Η νοσηλεύτρια, Ασπιώτη Δήμητρα, από το Κέντρο Υγείας Αιγίου, πραγματοποίησε σήμερα πρόγραμμα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού με θέμα «Πρώτες βοήθειες για παιδιά» σε δεκαεπτά (17) μαθητές και δεκατέσσερις (14) μαθήτριες της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Το πρόγραμμα διήρκησε 1 ώρα.
Επίσης η οδοντίατρος, Κολέζα Μαρία, πραγματοποίησε το πρόγραμμα «Δόντια γερά» σε δώδεκα (12) μαθητές και δεκατρείς (13) μαθήτριες της Α΄και Β΄τάξης του σχολείου μας. Το πρόγραμμα διήρκεσε 1 ώρα.
Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τα προγράμματα.