Αγαπητοί γονείς,

Το σχολείο μας, τη φετινή χρονιά, έχει επιλεγεί για να λειτουργήσει με το Νέο Διευρυμένο Πρόγραμμα Ολοημέρου!

Αυτό σημαίνει ότι:

Το πρόγραμμα του ολοήμερου διευρύνεται μέχρι τις 17:30.
Στελεχώνεται από εκπαιδευτικό υπεύθυνο για το ολοήμερο τμήμα.
Στελεχώνεται με εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων, όπως γυμναστή, εικαστικών κ.τ.λ.
Στο πρόγραμμά του προστίθενται 2 επιπλέον ώρες κάθε μέρα για εκπαιδευτικούς ομίλους.

Συγκεκριμένα,

Το βασικό πρόγραμμα του ολοήμερου, δεν αλλάζει. Δηλαδή, οι μαθητές αρχικά μεταφέρονται στην εστία για το μεσημεριανό γεύμα και μετά έχουν 2 διδακτικές ώρες για μελέτη και προετοιμασία.
Μετά την μελέτη των μαθημάτων θα υπάρχουν δύο ώρες για τους εκπαιδευτικούς ομίλους.
Ανάμεσα σε κάθε διδακτική ώρα θα έχουν μικρά διαλείμματα.
Οι γονείς επιλέγουν ποιες δραστηριότητες στους εκπαιδευτικούς ομίλους θα παρακολουθήσουν τα παιδιά.
Με την εγγραφή, δηλώνουν και την ώρα που επιθυμούν να αποχωρούν τα παιδιά.

Οι εκπαιδευτικοί όμιλοι προσφέρουν ευκαιρία στου μαθητές να συμμετέχουν σε δραστηριότητες πιο δημιουργικές και ψυχαγωγικές που τα ασκούν σε πολλαπλές ικανότητες.

Τέτοιες δραστηριότητες μπορεί να είναι: αθλητισμός, ομαδικά αθλήματα, χοροί, εικαστικές τέχνες, χειροτεχνίες, κατασκευές, μαθήματα μουσικού οργάνου, ρομποτική, πνευματικά παιχνίδια και παζλ, επιστημονικές κατασκευές και πειράματα, δημιουργική γραφή κ.α.

Θα σας ενημερώσουμε για το πρόγραμμα με τις δραστηριότητες που θα υπάρχουν τη φετινή χρονιά, μόλις τοποθετηθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί και σχεδιάσουμε τη λειτουργία των ομίλων.

Στο νέο διευρυμένο ολοήμερο πρόγραμμα τα παιδιά μπορούν να αποχωρούν:

στις 15:50 δηλαδή μετά το τέλος της μελέτης των μαθημάτων ή
στις 17:30 μετά το τέλος των εκπαιδευτικών ομίλων.