ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,
τα μαθήματα μετά τις διακοπές του Πάσχα θα ξεκινήσουν την Τρίτη 3 Μαΐου 2022, λόγω της μεταφοράς της Εργατικής Πρωτομαγιάς τη Δευτέρα 2 Μαΐου 2022. Από την 1 Μαΐου 2022 καταργούνται τα self test των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θα προσέλθουν την Τρίτη και όλες τις επόμενες ημέρες χωρίς self test. Self test θα γίνονται μόνο σε περίπτωση που κάποιος μαθητής ή μαθήτρια έχει συμπτώματα. Σε περίπτωση που το αποτέλεσμα βγει θετικό, ενημερώνεται ο Διευθυντής του σχολείου. Οι στενές επαφές θετικού κρούσματος στο σχολείο θα κάνουν self test και όχι rapid test, την πρώτη και την τέταρτη ημέρα από την επαφή με το κρούσμα. Οι στενές επαφές θα έρχονται κανονικά σχολείο. Οι στενές επαφές, την επομένη της πρώτης και της τέταρτης ημέρας, θα επιδεικνύουν στο σχολείο την σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος και θα ανεβάζουν το αποτέλεσμα στο edupass. Το θετικό κρούσμα θα επιστρέφει σχολείο με αρνητικό self test ( θα φέρει μαζί του την σχολική κάρτα αρνητικού self test και θα το ανεβάζει και στο edupass ). Όλα τα υπόλοιπα μέτρα για την αποφυγή της διασποράς του κορωνοιού, όπως η μάσκα σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, η χρήση αντισηπτικού και η τήρηση των αποστάσεων συνεχίζουν να ισχύουν.
Epistrofi sto sxoleio