ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΟΥΡΙ

land art δημοτικο ευξεινουπολης

Α’ Τάξη
Δημ. Σχ. Ευξεινούπολης

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας εκπαιδευτική, περιβαλλοντική δράση στο δάσος Κουρί. Μαζί με όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, πήγαμε στο χώρο του δάσους και απολαύσαμε τον υπέροχο για τα δεδομένα της εποχής καιρό!

Στο χώρο της παιδικής χαράς, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κας Μαρίας Σούρλα, τα παιδιά της Α’ Τάξης ήρθαν σε επαφή με τη Land Art, την “Τέχνη της Γης” όπως λέγεται. Χρησιμοποιώντας αντικείμενα της φύσης από τον περιβάλλοντα χώρο, τα παιδιά συνεργάστηκαν μεταξύ τους, εκφράστηκαν δημιουργικά και ολοκλήρωσαν ικανοποιημένα το έργο τους. Με τη συμβολή της τέχνης, λοιπόν, οι πιο μικροί μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, γίνονται πρεσβευτές της περιβαλλοντικής συνείδησης, της ανακύκλωσης και του σεβασμού στη φύση!

Απολαύστε την ομαδική εργασία τους στην ακόλουθη παρουσίαση:

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Α΄Τάξη - 1st Grade, Τα Νέα του Σχολείου - School News| με ετικέτα , , , , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΟΥΡΙ

Νοέμβριος 2022