Αρχείο ημέρας 4 Αυγούστου, 2009

Αύγουστος 2009

Το μελλοντικό όραμα της Microsoft έως το 2019

Η  Microsoft ανέπτυξε σε ένα σύντομο βίντεο ορισμένα σενάρια που αναφέρονται σε μελλοντικές εξελίξεις της τεχνολογίας στο χώρο της εργασίας και της καθημερινής ζωής.

Αξίζει να πάρετε μια γεύση σχετικά με το πώς θα είναι η ζωή μας μέχρι το 2019, ή τουλάχιστον πώς την οραματίζονται οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των τεχνολογικών εξελίξεων.

Cloud Gaming

Η διοχέτευση (streaming) ηλεκτρονικών παιχνιδιών μέσω του διαδικτύου στους προσωπικούς υπολογιστές ή τις τηλεοράσεις των χρηστών μπορεί να αντικαταστήσει σταδιακά τις πανάκριβες κονσόλες βιντεοπαιχνιδιών και τα πανάκριβα λογισμικά.

Το OnLive είναι ένα παράδειγμα που κινείται προς αυτή την κατεύθυνση.

Βλέπε: GDC 2009: OnLive Unveils “Cloud Gaming” Service

3-D mirror worlds: μια τάση με μεγάλη απήχηση

Τρισδιάστατοι εικονικοί κόσμοι προσφέρουν εμπειρίες σε κόσμους που αντικατοπτρίζουν υπαρκτά περιβάλλοντα του πραγματικού κόσμου.

Οι επισκέπτες μπορούν να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους, να παίξουν, να περιηγηθούν στους δρόμους υπαρκτών πόλεων, να κάνουν αγορές.

Μπορείτε να πάρετε μια ιδέα αν επισκεφθείτε τις παρακάτω διευθύνσεις:

GeoSim Cities
Near Global

Τα σημερινά παιδιά ενδιαφέρονται περισσότερο για εικονικά περιβάλλοντα

Καθώς ο αριθμός των χρηστών κινητών τηλεφώνων αυξάνεται συνεχώς προσεγγίζοντας το 60% του παγκόσμιου πληθυσμού, αυξάνονται και οι διαδικτυακές δυνατότητες και χρήσεις αυτών των μικρών φορητών συσκευών. Ολοένα περισσότεροι νέοι συνδέονται με τους λογαριασμούς που διαθέτουν σε κοινωνικά δίκτυα (Facebook, YouTube) από το κινητό τους τηλέφωνο.

Παράλληλα, αυξάνεται το ενδιαφέρον των παιδιών για εικονικά περιβάλλοντα μάθησης και αλληλεπίδρασης, όπως είναι τα “Neopets” (45 εκ. εγγεγραμμένοι χρήστες),   Habbo Hotel (100 εκ. εγγεγραμμένοι χρήστες), Cyworld στην Ν. Κορέα,  Hipihi στην Κίνα με περισσότερους εγγεγραμμένους χρήστες.

πηγή: Raves: Virtual real ale I.T., Computer Shopper

Μαθητές σχολείου διδάσκονται μέσα στο Second Life

Οι μαθητές του  Acklam Grange στο Middlesbrough είναι από τους πρώτους που διδάσκονται μέσα στο εικονικό περιβάλλον του Second Life. Αναζητούν απαντήσεις σε ιστοσελίδες των οποίων τα links βρίσκονται σε μια εικονική έκδοση του σχολείου τους στο Second Life.

πηγή: Children taught in Second Life, BBC News, Wednesday, 4 February 2009