Και αφού έχουμε καιρό να επισκεφθούμε ένα δάσος ας παρακολουθήσουμε μια περιπέτεια στο δάσος!!!

Μαθαίνω το γράμμα Β,β

Μαθαίνω το γράμμα β όπως λέμε

βιβλίο    βοσκός   βάτραχος

Β,   β

και ακούω το τραγουδάκι του β

‘Ελα Αίσωπε παππού να τα λέμε που και για κανε μας τη χάρη….

Ο πιο γνωστός Έλληνας που έγραφε παραμύθια και μάλιστα μύθους γιατί είχαν διδακτικό χαρακτήρα ήταν ο γνωστός σε όλους μας Αίσωπος!!

Εβδομάδα παραμυθιών λοιπόν και συνεχίζουμε …….

2 Απριλίου Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

και ορίζεται η συγκεκριμένη ημερομηνία διότι ο μεγάλος Παραμυθάς Χανς Κρίστιαν ΑΝΤΕΡΣΕΝ έχει τα γενέθλιά του εκείνη την ημέρα!!

Ένα από τα πιο γνωστά του παραμύθια είναι το παρακάτω…….

«ΤΟ ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟ»

Και να που το ασχημόπαπο έγινε ένας πανέμορφος κύκνος!!

ΑΘΑΝΑΣΙΑ

Άνοιξη μύρισε και τι πιο όμορφο να παρακολουθήσουμε ένα όμορφο παραμύθι γεμάτο ανοιξιάτικα λουλούδια!!

Αφού δεν είμαστε σχολείο για να δανειστούμε και να διαβάσουμε βιβλία σπίτι μας ,παρακολουθούμε την αφήγηση ενός παραμυθιού από την ίδια την συγγραφέα και ζωγραφίζουμε ό,τι μας έκανε εντύπωση!!!

«Το χαρούμενο λιβάδι» της Νικολούδη Φ.

Κατασκευή σελιδοδείκτη από παιδικά χεράκια με θέμα το παραπάνω παραμύθι !!

ας δούμε κι άλλα όμορφα λουλούδια που φτιάξατε !!

ΚΛΕΝΤΙΟΝ

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου σήμερα και  …….. άν και την γιορτάσαμε μέσω της τηλεκπαίδευσης ,την τιμήσαμε διαβάζοντας ή παρακολουθώντας παραμύθια και κάναμε όμορφες ζωγραφιές για να φτιάξουμε την δική μας αφίσα της γιορτής του παιδικού βιβλίου!!

Αυτές είναι οι ζωγραφιές που μας ήρθαν από  εσάς… ……περιμένουμε κι άλλες ζωγραφιές για να τις ενώσουμε και να δημιουργήσουμε την αφίσα της γιορτής του παιδικού βιβλίου 2021

του 3ου Νηπιαγωγείου Γιάννουλης!!!

ΣΣΣΣσΣωτήρης

Ποτέ μα ποτέ ένα ταμπλετ δεν μπορεί να αντικαταστήσει το βιβλίο!!

ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΟΚΙΟ ΚΑΙ ΨΕΥΤΗ ΒΟΣΚΟ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!

Τελικά ποιος είναι πιο μεγάλος ψεύτης ,Ο ΠΙΝΟΚΙΟ Ή Ο ΨΕΥΤΗΣ ΒΟΣΚΟΣ ;

Να και ένας όμορφος Πινόκιο!!!Μπράβο παιδιά!!

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Οι εργασίες σας κατά την διάρκεια της εξ αποστάσεως διδασκαλίας!!

Η Άνοιξη μας βρήκε και πάλι με κλειστά σχολεία!!

Αυτό δεν μας εμποδίζει μέσω της τηλεκπαίδευσης να την γνωρίσουμε ,να μάθουμε να γράφουμε την λέξη Άνοιξη ,να την ζωγραφίζουμε ,να συναντάμε τα χελιδόνια μέσα από πίνακες ζωγραφικής ,να μαθαίνουμε για τον Πόλεμο και την Ειρήνη και να αποτυπώνουμε στο χαρτί μας όλα όσα μαθαίνουμε!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!

ΝΙΚΟΛΑΣ

Πίνακας Ζωγραφικής της Μίνας Παπαθεοδώρου-Πολυράκη

με θέμα τα χελιδόνια!!

Σωτήρης

ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΜΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΑΝΟΙΞΗ!!

Καλώς μας ήρθες Άνοιξη!!!

Και μιας και δεν προλάβαμε να την καλωσορίσουμε καθώς της έπρεπε ας δούμε το παρακάτω βίντεο που μας μιλά για τα Χελιδονίσματα της Άνοιξης!!

ΜΕΤΡΩ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΑ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ !!

Την κυρα-Σαρακοστή που είναι έθιμο παλιό …….φτιαγμένη από την Μυρτώ μαζί με την βοήθεια της γιαγιάς της!!

.