Στις 15 Ιουνίου έληξε και η φετινή σχολική χρονιά. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας πήραν τα ενθύμια και τους φακέλους τους και ευχήθηκαν σε όλο τον κόσμο ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!
Η μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο αποτελεί ορόσημο για τα παιδιά και είναι σημαντικό να γίνεται ομαλά. Η ενδυνάμωση των δεσμών μεταξύ νηπιαγωγείου και δημοτικού σχολείου ενισχύει την αυτοπεποίθηση των παιδιών, τη σχέση τους με άλλα παιδιά και εκπαιδευτικούς και τα κάνει ανοιχτά σε νέες εμπειρίες.
Με το σκοπό αυτό οργανώσαμε επίσκεψη / ξενάγηση των νηπίων στους χώρους του 3ου Δημοτικού σχολείου όπου και συναντήθηκαν με τους μαθητές της Α ́ δημοτικού, του δασκάλους και τον διευθυντή του σχολείου. Εκεί ενημερώθηκαν από τη δασκάλα της πρώτης Δημοτικού για τα βιβλία, τα μαθήματα και τον τρόπο που γίνονται, εξέφρασαν τις απορίες τους και τις προσδοκίες τους, αντάλλαξαν δώρα με τα παιδιά και πέρασαν μαζί τους μια δημιουργική ώρα.