Διεξαγωγή εξ αποστάσεως επιμορφωτικού σεμιναρίου για όλους τους Εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία των Κυκλάδων και στις ενταξιακές τους δομές (Τμήματα Ένταξης, Παράλληλης Στήριξης)

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου, οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70 του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου Ειρήνη Τσαβαλά, Πέτρος Προβελέγγιος, Μαριλένα Γιαννούλη και η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης, Αικατερίνη Κατσανδρή, διοργάνωσαν προαιρετικό εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο, με θέμα:

«Παιδαγωγική διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς»

Το σεμινάριο είχε ως αποδέκτες όλους τους Εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία των Κυκλάδων και στις ενταξιακές τους δομές (Τμήματα Ένταξης-Παράλληλη Στήριξη), συμπεριλαμβανομένων των Διευθυντών και Προϊσταμένων τους, προκειμένου να αντιμετωπίζουν ενιαία, ως Σύλλογος Διδασκόντων, ανάλογα θέματα.

Πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2021 και ώρες 17.30-19.30.

Εισηγητές ήταν οι:

Πέτρος Προβελέγγιος, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70

Μαριλένα Γιαννούλη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70

Ημέρα/Ώρα Εισηγητής – επιμορφωτής Τίτλος εισήγησης
04/02/2021

17.20-17.30

Σύνδεση στην πλατφόρμα
17.30-17.55 Ειρήνη Τσαβαλά, Οργανωτική Συντονίστρια του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου κλάδου ΠΕ70 Προβλήματα Συμπεριφοράς: Εννοιολογικός προσδιορισμός- είδη και αίτια προβλημάτων συμπεριφοράς των μαθητών στο Δημοτικό Σχολείο
 17.50-18.20 Πέτρος Προβελέγγιος, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70 Μέτρα για την πρόληψη των προβλημάτων συμπεριφοράς
18.20-18.50 Αικατερίνη Κατσανδρή, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης ΔΕΠ-Υ και Εναντιωματική Διαταραχή: Διερεύνηση της μεταξύ τους σχέσης και μοντέλα παιδαγωγικής διαχείρισης
18.50-19.30 Μαριλένα Γιαννούλη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70 Α) Αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς με τη μέθοδο τροποποίησης σε αναλυτικά βήματα

Β) Ενδεικτικές προτάσεις για την αντιμετώπιση περιστατικών σχολικής βίας