19 Μαΐου 2023 αρχείο

Διαδραστική Δραστηριότητα για το Περιβάλλον

Οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 συμμετείχαν σε υλοποίηση διαδραστικής δραστηριότητας για το Περιβάλλον.

Οι στόχοι της δραστηριότητας είναι οι εξής:

1. Να αναγνωρίζουν οι μαθητές ποιες απλές καθημερινές ενέργειες μπορούν να εφαρμόζουν ώστε να συνεισφέρουν σε ένα Βιώσιμο Περιβάλλον
  2. Να διακρίνουν αν οι καθημερινές τους στάσεις και οι καταναλωτικές τους συνήθειες εμπίπτουν στις αρχές της Βιώσιμης Ανάπτυξης και της Κυκλικής Οικονομίας

Στους μαθητές αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, διότι  εργάστηκαν επί μέρες με πολύ ζήλο και ανταποκρίθηκαν με θέρμη σε όλες τις εργασίες που προγραμματίστηκαν για να υλοποιηθεί αυτή η δραστηριότητα!

ΠΑΤΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!

ΠΑΤΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

(Ο κωδικός που θα χρειαστείτε για να κάνετε εγγραφή και να απαντήσετε στις ερωτήσεις είναι: cuzhell)

Η δραστηριότητα αυτή εντάσσεται σε σειρά σύγχρονων και καινοτόμων παιδαγωγικών και διδακτικών πρακτικών  που ακολουθεί το 11ο Γυμνάσιο Λάρισας στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+ InEdu, το οποίο υλοποιείται με μεγάλη επιτυχία από το σχολείο μας για τα έτη 2022-2024 και χρηματοδοτείται από το ΙΚΥ και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ωστόσο, μέσω της δραστηριότητας αυτής, έγινε και προσπάθεια ώστε να γίνει διασύνδεση του τρέχοντος προγράμματος Erasmus+  InEdu, που υλοποιεί το σχολείο μας, με παλαιότερα ευρωπαϊκά έργα (Cyconature και You in EU) τα οποία υλοποιήθηκαν σε προηγούμενα σχολικά έτη, ώστε να εξασφαλιστεί η βιωσιμότητάς τους.