6 Μαΐου 2023 αρχείο

Συμμετοχή των μαθητών σε διαδραστική δραστηριότητα

Οι μαθητές του τμήματος Β2 προετοίμασαν μία διαδραστική δραστηριότητα μέσω της οποίας συμμετείχαν σε παιχνίδι ρόλων που εντάσσεται στο μάθημα της Χημείας.

Στους μαθητές ανατέθηκε να χωριστούν σε τρεις ομάδες. Οι μαθητές κάθε ομάδας υποδύονταν διαφορετικά σωματίδια του ατόμου (πρωτόνια-νετρόνια-ηλεκτρόνια). Οι ομάδες συμμετείχαν σε debate όπου με τη λογική και με επιχειρήματα προσπαθούσαν να πείσουν τους υπόλοιπους για το πόσο σημαντική είναι η θέση και η συνεισφορά τους στο άτομο, καθώς και στα διάφορα φυσικά και χημικά φαινόμενα γενικότερα.

Οι στόχοι της δραστηριότητας είναι οι εξής:

Γνωστικοί στόχοι

1. Να κατονομάζουν τα συστατικά των ατόμων
  2. Να αναφέρουν τα βασικά γνωρίσματα των υποατομικών σωματιδίων
  3. Να αναγνωρίζουν πώς αυτά σχετίζονται με τα διάφορα φαινόμενα του φυσικού κόσμου (σχέση μεταξύ μικρόκοσμου και μακρόκοσμου)

Κοινωνικοί στόχοι

1. Να συμμετέχουν και να συνεργάζονται μέσα στα πλαίσια μιας ομάδας
  2. Να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες μέσα στην ομάδα
  3. Να βελτιώσουν τις ικανότητες τους στην επιχειρηματολογία και την επίκληση της λογικής

Η μέθοδος αλληλεπίδρασης των μαθητών τόσο μεταξύ τους, όσο και με τον εκπαιδευτικό, εντάσσεται σε σειρά σύγχρονων και καινοτόμων παιδαγωγικών και διδακτικών πρακτικών  που ακολουθεί το 11ο Γυμνάσιο Λάρισας στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Βελτίωση των εκπαιδευτικών και παιδαγωγικών προσεγγίσεων διδασκαλίας και μάθησης για ένταξη μαθητών που ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες». Το έργο αυτό, υλοποιείται από το σχολείο για τα έτη 2022-2024 και χρηματοδοτείται από το ΙΚΥ και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

ΠΑΤΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO ΤΟΥ DEBATE

IMG 8179 IMG 8185 IMG 8190