Διευκρίνιση

Το ιστολόγιο αυτό απηχεί τις προσωπικές μου απόψεις και δεν αποτελεί επίσημο ιστότοπο του κράτους, η δε συντήρηση και ενημέρωση τού περιεχομένου γίνεται ευκαιριακά. Για να ενημερώνεστε υπεύθυνα παρακαλώ επισκεφθείτε τον ιστότοπο του ΥΠΑΙΘ ή των Περιφερειών και Διευθύνσεων όπου ανήκετε.

Google group – Ομάδες ενημέρωσης εκπαιδευτικών

Έχουν δημιουργηθεί φόρουμ για την αλληλοϋποστήριξη και ενημέρωση των εκπαιδευτικών. Ανάλογα με το μάθημα που διδάσκετε, επισκεφθείτε τις παρακάτω ιστοθέσεις και κάντε αίτημα εγγραφής. Συνέχεια

Βιολογία Γ ΓΕΛ Β Ανάθεση σε Γεωπόνους

ΥΑ 97911/Δ2-ΦΕΚ 3215/Β/03-08-2020 Τροποποίηση της υπ’ αρ. 85980/Δ2/03-07-2020 υπουργικής απόφασης με θέμα «Αναθέσεις μαθημάτων Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου»:  Tο μάθημα της Βιολογίας της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας έχουν ως Β΄ ανάθεση και οι εκπαιδευτικοί ειδικότητας ΠΕ88.01. Επιτέλους μια μεγάλη αδικία διορθώθηκε.

Επαναληπτικές Πανελλαδικές ΕΠΑΛ

Πρόγραμμα Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων ΕΠΑΛ Σεπτεμβρίου 2020:

1. Πέμπτη 24/09 Νέα Ελληνικά
  2. Παρασκευή 25/09 Μαθηματικά
  3. Σάββατο 26/09 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
  4. Τρίτη 29/09 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις

Δείτε εδώ το πλήρες πρόγραμμα

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Επαγγελματικών Δεξιοτήτων

Από το Τμήμα Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. και Μάθησης στο Χώρο Εργασίας της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Δια Βίου Μάθησης:  Συνέχεια

Ωρολόγιο Πρόγραμμα ΓΕΛ

Υ.Α. 74181, ΦΕΚ 2338/Β/15-06-2020 «Ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων των Α΄, Β΄και Γ΄ τάξεων του Γενικού Λυκείου, ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων του Εσπερινού Γενικού Λυκείου». Καταργούνται τα μαθήματα Ερευνητικές Εργασίες Λυκείου και Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

Θέματα Πανελλαδικών ΕΠΑΛ 2020

ΣΓΕ Θέματα Ιουνίου, Απαντήσεις Ιουνίου
Α. Βιολογικής Γεωργίας Θέματα ΙουνίουΑπαντήσεις Ιουνίου

Διδασκαλία Τεχνολογίας το 2020-21

ΦΕΚ 2450/Β/19-06-2020 «Διδασκαλία του διδακτικού/μαθησιακού πεδίου
Τεχνολογία και Πληροφορική στο Γυμνάσιο»: Από το 2020 – 21 οι 2 ώρες πληροφορικής μοιράζονται με την Τεχνολογία και την Οικιακή Οικονομία στην Α Τάξη.

Εξ Αποστάσεως επιμορφωτικές συναντήσεις

Τον Μάιο υλοποιήθηκαν δύο σύγχρονες τηλεσυνεδρίες μέσω της πλατφόρμας του ΥΠΑΙΘ (Cisco Webex) για εκπαιδευτικούς ειδικότητας, ανά Διεύθυνση Εκπαίδευσης.  Συνέχεια

Πρόγραμμα Πανελλαδικών 2019-2020

1. Τρίτη 16 Ιουνίου: Νέα Ελληνικά