Θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην
Υποενότητα: «Υγεία: Οδική Ασφάλεια»
Θεματική ενότητα: Κυκλοφοριακή Αγωγή – Οδική Ασφάλεια
Σχέδιο δράσης: «Γνωρίζοντας τον ΚΟΚ και την παρέα του»
Βασικοί στόχοι:
- καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
- ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.
- γνωριμία με τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, τον τρόπο με τον οποίο κινούνται τα οχήματα και οι πεζοί,κατανόηση των κανόνων οδικής συμπεριφοράς και ανάπτυξη δεξιοτήτων ασφαλούς μετακίνησης, αντίληψης και αντιμετώπισης των κινδύνων του δρόμου.
Να σημειωθεί ότι αντλήθηκαν κάποιες ιδέες από το υλικό “Τον Κ.Ο.Κ αγαπώ,με ασφάλεια κυκλοφορώ”της κ.Κανακάρη Ελένης.
Ενδεικτικές δραστηριότητες από τα εργαστήρια που υλοποιήθηκαν:
Μας δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουμε για τα μέσα μεταφοράς στη στεριά, στον αέρα και στη θάλασσα και με ποια έχουν ταξιδέψει καταγράφοντας σε πίνακα τα δημοφιλέστερα.Κατασκευή των αγαπημένων μέσων μεταφοράς που θα τα χρησιμοποιήσουμε για παιχνίδι στη μακέτα πόλης και στο tuff tray.
Τα μέσα μεταφοράς εδώ:https://krokotak.com/2023/04/transportation-toilet-paper-roll-crafts/
Ανίχνευση γνώσεων και εμπειριών των μαθητών για το θέμα της οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας μέσω ερωτοαπαντήσεων και καταγραφή αυτών .Γεγονός είναι ότι τα παιδιά γνώριζαν αρκετά για τον ΚΟΚ αλλά ρωτήθηκαν και τι ήθελαν να μάθουν και πως να το μάθουν.
Αφήγηση των ιστοριών “Ιστορίες του κύριου ΚΟΚ για παιδιά” ,“Η περιπέτεια της μικρής Κατόνης”(υλικό από το πρόγραμμα Ασφαλώς κυκλοφορώ) και παρουσίαση εποπτικού υλικού.Συζήτηση για τα φανάρια(κατασκευή),τους οδηγούς και τους πεζούς,τη σωστή και λάθος συμπεριφορά μας στο αυτοκίνητο,τη ζώνη ασφαλείας,τους αερόσακους ,τα ατυχήματα,τη διαγράμμιση των δρόμων κ.α
Μάθαμε με το εκπαιδευτικό λογισμικό “Κυκλοφορώ με τον Ταξάκη” του Kidmedia για τα σήματα/πινακίδες κυκλοφορίας.Κατασκευάσαμε σήματα και τα ομαδοποιήσαμε σε αυτά που απαγορεύεται, που επιτρέπεται/υποχρεούται και στα προσοχή-κίνδυνος.Επίσης παίξαμε βρίσκοντας το άλλο μισό της κάθε πινακίδας και με το bee-bot αξιολογήσαμε τις γνώσεις μας.
“Ο φίλος μου ο Ποδηλατάκιας” της Κατερίνας Βαϊμάκη μας βοήθησε να μάθουμε πως οδηγούμε σωστά ποδήλατο και τι πρέπει να φοράμε για να είμαστε ασφαλείς.
Μάθαμε για τον ΚΟΚ παίζοντας στη μακέτα της πόλης μας και στο δίσκο οδηγώντας αυτοκίνητα και ποδήλατα.
Δημιουργήσαμε στη γειτονική πλατεία πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, με το υλικό που είχαμε φτιάξει(αυτοκίνητα και πινακίδες με χαρτόκουτα),με τη βοήθεια των γονέων,προσκαλώντας το 3ο Νηπ.Γαστούνης και τον κ.Καλλιμάνη Γιώργο, Δημοτικό Αστυνόμο Δ.Ήλιδας,να μας μιλήσει για τον ΚΟΚ και να μάθουμε βιωματικά ως οδηγοί και πεζοί για την ασφάλεια στο δρόμο.Αγαπημένο μας παιχνίδι ήταν να «κυκλοφορούν» τα παιδιά σαν οχήματα και όταν σήκωνε η νηπιαγωγός το φανάρι με το πράσινο χρώμα αυτά να προχωρούν, με το πορτοκαλί να επιβραδύνουν και με το κόκκινο να σταματούν.
Φυσικά φέραμε και τα δικά μας αυτοκινητάκια και ποδήλατα από το σπίτι και περάσαμε υπέροχα!
Τέλος είχαμε τη χαρά να μας επισκεφθεί η δασκάλα από τη Σχολή οδηγών κ.Σπυροπούλου Κατερίνα να μας μιλήσει για το τι είναι σχολή οδηγών και για τη σημασία της σωστής εκπαίδευσης των οδηγών.
Αξιολογήθηκε κάθε εργαστήριο με φύλλα εργασίας και διαδικτυακά παιχνίδια.
Πρόσφατα σχόλια