«Γιούπι για για,γιούπι γιούπι για, καλοκαίρι έφτασε παιδιά….»

σχολειο

Άλλη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς και κηδεμόνες των μικρών μαθητών μας , οι οποίοι στάθηκαν πολύτιμοι αρωγοί μας στο ταξίδι της γνώσης για μια ακόμη φορά, για ένα ακόμη σχολικό έτος.

Σας

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Γλυκό καλοκαιράκι αγαπημένο… (καλοκαιρινές δραστηριότητες)

Σας παραθέτουμε μερικές φωτογραφίες από τις καλοκαιρινές δραστηριότητες των δύο τμημάτων του Νηπιαγωγείου μας, από τις κατασκευές μας για τη γιορτή του πατέρα, καθώς και κάποιες φωτογραφίες από τις επισκέψεις μας στα γειτονικά μας: 1ο και 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, τα οποία επισκεφθήκαμε στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων μας στο Δημοτικό Σχολείο.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Ο εαυτός μου και οι άλλοι στο περιβόλι των συναισθημάτων»

Σας παραθέτουμε μερικές φωτογραφίες από στιγμιότυπα των δραστηριοτήτων, με τις οποίες ασχοληθήκαμε στο Πρωινό Τμήμα 2 του Νηπιαγωγείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο: «Ο εαυτός μου και οι άλλοι στο περιβόλι των συναισθημάτων», που αναλάβαμε να υλοποιήσουμε κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά. Ξεκινήσαμε το πρόγραμμα αυτό στην αρχή της σχολικής χρονιάς με μια εισαγωγή

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Οι εννέα πλανήτες του Ηλιακού μας Συστήματος»

Ξεκινήσαμε το ταξίδι στους πλανήτες από το δικό μας «σπίτι», τον Πλανήτη Γη, μιλήσαμε για την εναλλαγή της ημέρας με τη νύχτα, τις εποχές του χρόνου, μάθαμε για τα μέρη του εσωτερικού της Γης και κάναμε μια εισαγωγή στα φυσικά φαινόμενα του σεισμού και του ηφαιστείου. Στη συνέχεια, μιλήσαμε αναλυτικά και για τους υπόλοιπους πλανήτες του

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Καλαμάτας

Στα πλαίσια της ενασχόλησης μας με τη θεματική ενότητα: «Μέσα μεταφοράς και Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας», επισκεφθήκαμε την Τετάρτη 24 Μαΐου 2017, τις εγκαταστάσεις του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής Καλαμάτας, στην περιοχή του Κορδία .Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους υπευθύνους κυρίους της Δημοτικής Αστυνομίας Καλαμάτας για το μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής, που περιλάμβανε ένα θεωρητικό μέρος, την ξενάγηση στους χώρους

Θεματική ενότητα: «Διατροφή»

Θέλοντας να εστιάσουμε  στη σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής και στην αποφυγή τροφών που βλάπτουν την υγεία μας, ασχοληθήκαμε  με δραστηριότητες  που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των παιδιών.

ŸΜε τη  διατροφική πυραμίδα έγινε περισσότερο κατανοητό ποιες τροφές και σε ποιες ποσότητες πρέπει να καταναλώνει ο άνθρωπος,  ώστε να είναι υγιής.

Ÿ Με το ανταγωνιστικό και συνάμα

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Έχω ένα φιλάκι, αχ πού να το αφήσω;» (Γιορτή της μητέρας)

Σας παραθέτουμε ενδεικτικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των παιδιών του Νηπιαγωγείου μας με την αφορμή της ημέρας της μητέρας.

P5110001 P5110002 P5110004

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Συνέχεια στις ανοιξιάτικες δραστηριότητες (Πρωταπριλιά και Πρωτομαγιά)

Σας παραθέτουμε δραστηριότητες που πραγματοποίησαν τα δύο τμήματα του Νηπιαγωγείου μας με την ευκαιρία του εορτασμού της 1ης Απριλίου και της 1ης Μαΐου και γενικότερα του εορτασμού της λουλουδάτης και μυρωδάτης εποχής της Άνοιξης.

P3310050 P3310051 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Με αυγό και με αρνί χαίρονται οι Χριστιανοί! (Πασχαλινές δραστηριότητες)

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΕΤΙΝΕΣ  ΜΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ:

-ΜΑΘΑΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΚΑΘΩΣ ΚΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΗΘΗ ΚΙ ΕΘΙΜΑ

-ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΣΤΟΛΙΣΑΝ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ

– ΠΑΙΞΑΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

– ΒΑΨΑΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΜΑΣ

-ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ  ΜΑΛΑΜΑ,  ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ  ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΜΑΣ  ΕΦΗΛΕΝΙΑΣ, ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΦΤΙΑΞΕ

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Παγκόσμια ημέρα του παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου)

ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ, ΑΦΗΓΗΘΗΚΑΜΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ,ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΕΣ ΚΙ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΟΥΛΑ.

P5150029 P5150028P1012438 » Διαβάστε όλο το άρθρο