Γλυκό καλοκαιράκι αγαπημένο!!!

Σας παρουσιάζουμε ορισμένες ενδεικτικές φωτογραφίες από τις καλοκαιρινές δράσεις του σχολείου μας ,αλλά και από την καλοκαιρινή γιορτούλα μας.

Ευχόμαστε σε όλους: «Καλό Καλοκαίρι με υγεία και οικογενειακή ευτυχία!!!»

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Δε φοβάμαι το σεισμό, γιατί τώρα ξέρω εγώ!»

Σας παρουσιάζουμε ορισμένα σημεία του εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο: «Δε φοβάμαι το σεισμό, γιατί τώρα ξέρω εγώ!», που υλοποιήθηκε με επιτυχία κατά τη σχολική χρονιά 2017-2018 από το Πρωινό Τμήμα 1-Ολοήμερο Πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου μας.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Α.ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ- ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ :

Ντενεκεδούπολη…Ντενεκεδούπολη…είσαι ωραία, τρανή!!!

Την Τρίτη 29 Μαΐου 2018 πραγματοποιήσαμε την εκπαιδευτική επίσκεψη των δύο τμημάτων του Νηπιαγωγείου μας στην Πειραματική Σκηνή Καλαμάτας, για να παρακολουθήσουμε την υπέροχη παράσταση κουκλοθεάτρου με τίτλο: «Η Ντενεκεδούπολη». Τα παιδάκια μας απόλαυσαν αυτό το μαγικό ταξίδι στη χώρα του κουκλοθέατρου.

Σας παρουσιάζουμε ορισμένες φωτογραφίες από την επίσκεψή μας, καθώς και φωτογραφίες ελεύθερων δράσεων

Αστροναύτης να γινόμουν…

Σας παρουσιάζουμε μερικές φωτογραφίες από δραστηριότητες των δύο τμημάτων του Νηπιαγωγείου μας για το Ηλιακό μας Σύστημα και τους Πλανήτες.

Ευχαριστούμε τον μπαμπά της Ελευθερίας μας για το πείραμα που παρουσίασε στα παιδάκια μας με το ομοίωμα πυραύλου, κατά το οποίο μας έδειξε πώς γίνεται η εκτόξευση προς το Διάστημα.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Έχω μια γλυκιά μανούλα… (13 Μαΐου-Γιορτή της Μητέρας)

Χρόνια σας πολλά μανούλες!!!Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

Η ΜΑΝΟΥΛΑ
Ποιος την κούνια μας κουνάει,
όταν είμαστε μικράκια;
Ποιος χαμογελά στο πλάι
και γλυκά μας λέει λογάκια
και τον ύπνο προσκαλεί;
Η μαμά μας η καλή!

Τα μαλλιά

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Δεύτε λάβετε Φως εκ του ανεσπέρου Φωτός»

Ενδεικτικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των δύο τμημάτων του Νηπιαγωγείου μας για τον εορτασμό της μεγάλης γιορτής της Χριστιανοσύνης, του Πάσχα.

Διπλή γιορτή γιορτάζουμε…25η Μαρτίου

Στιγμιότυπα από:

α)την προετοιμασία των τμημάτων μας για τον εορτασμό της διπλής εορτής της 25ης Μαρτίου 1821 και του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου,

β)την επίσκεψή μας στο Πολεμικό Μουσείο της πόλης μας και

γ)τη γιορτούλα του σχολείου μας με τίτλο: «Ένα φόρεμα γεμάτο αναμνήσεις».

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Όχι στη βία, ναι στη φιλία!!!

Γιορτάζοντας την Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού (6η Μαρτίου), ασχοληθήκαμε με δραστηριότητες, στιγμιότυπα από τις οποίες παραθέτουμε παρακάτω: